logo

Çin’den ABD’ye DSÖ tepkisi

Çin’den ABD’ye DSÖ tepkisi

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nün en büyük fon sağlayıcısı olması nedeniyle örgütün Washington’un talimatlarını dinlemesi gerektiğini savunduğunu, bunun tipik bir hegemonyacı tavır olduğunu açıkladı.ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, önceki gün yaptığı konuşmada, DSÖ’nün mevcut eksikliklerini düzeltmek için örgütte yapısal ayarlamalara gidilmesi gerektiğini vurguladı.

Washington’un DSÖ Genel Direktörü’nün görevinden ayrılması talebinde bulunma seçeneğini dışlamayacağına dikkat çeken Pompeo, örgütün bundan sonra kendilerinden asla maddi destek alamayabileceğini de kaydetti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “ABD’nin DSÖ’ye yönelik karalama ve suçlamaları asılsızdır. Bu ülkenin DSÖ’ye yaptığı baskılar uluslararası toplumdan da destek görmedi. Covid-19 salgınının patlak vermesinden bu yana geçen süre içinde Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus’un liderliğinde DSÖ, objektif, adil ve bilimsel bir yaklaşımla küresel salgınla mücadele işbirliğinin yürütülmesinde önemli roller oynadı. DSÖ’ye destek sağlamak, çok taraflılığı desteklemek ve BM’nin otoritesini korumak anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin DSÖ’ye yardımlarını kesmesinin küresel salgınla mücadele çalışmalarına büyük zarar vereceğine işaret eden Çinli sözcü, ABD’nin Dünya Sağlık Örgütü’nün en büyük fon sağlayıcısı olması nedeniyle örgütün Washington’un talimatlarını dinlemesi gerektiğini savunduğunu, bunun tipik bir hegemonyacı tavır olduğunu belirtti.

Çinli sözcü, DSÖ’nün rolüne destek vermenin, daha fazla insanın hayatının kurtarılması anlamına geldiğini dile getirdi.

Etiketler: » » » » »
31 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+5 = ?