Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Siyaset ve Piyasa

Mezine Sirakaya

Mezine Sirakaya
info2@narkozhaber.com
Gaziantep Siyaset ve Piyasa

Gaziantep Siyaset ve Piyasa

Gün geçmiyor ki siyasette sular durulsun!

Muhalefet kaynarken gündemde erken seçim söylentileri, gerilen vatandaş, dolar, altın artışı derken epey bir çalkantılı dönemden geçiyoruz.

Hafta sonuna damga vuran sözlerle başlamak istiyorum. Tabii birde piyasaların nabzını ölçmek lazım.

Adalet Bakanı Adulhamit Gül’ün de katılımıyla gerçekleşen AKP Gaziantep Genişletilmiş İl Danışma Toplantısında olanlar oldu. AKP’li kadının sözleri gündeme oturdu. AKP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyüp Özkeçeci’nin açılış konuşması sırasında yaşanan diyalog siyaset ve erken seçim sinyallerine sanırım biraz göz kırpar nitelikteydi.

Özkeçeci, “Çevrenizde kim varsa, eşiniz, dostunuz, kızınız lütfen üye yapalım. Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız üye sayısına göre zaten, bizim sayımızla dünyaya kapak olur. Benim şu kadar üyem var” diyebilmeliyiz” diye konuşmasına devam ederken salondan bir ses yükseldi, “Başkanım üye olmuyorlar, olmuyorlar”, ‘Siz bize yalan söylüyorsunuz’ diyorlar” dedi. Bunun üzerine Özkececi, Edeceğiz edeceğiz. Hayır hayır. Ak Partili yalan söylemez. Sabır, Ben sizden il başkanı olarak sabırlı davranmanızı istiyorum” diyerek konuyu kapattı.

Gaziantep’te sahada canla başla çalışan AKP Milletvekillerini görmezden gelmek olmaz. Gerçekten her yerde halkla omuz omuza, diz dize. Ancak işin boyutu ekonomi olunca onlarında vatandaşlara verdiği cevabı merak ediyorum doğrusu.

Sahaya baktığınız da Gaziantep için söylüyorum Muhalefet sesini daha yüksek tonda duyurması gerekirken kendi içlerinde ki sorunlarla uğraşmakta. Bazen yakınımda ki insanlara soruyorum “Seçim olsa kime oy verirsiniz” diye. Aldığım cevap: “Aman Mezine hanım git işine seçim düşünecek halimiz mi var.”

Faiz indirimi sonrasında artan dolar ve altın fiyatlarının piyasaya etkileri salonlara taşınıyor diye düşünüyorum. Bu diyalog gündeme damga vursa da ben konunun aslında ne kadar ciddi olduğunu ve siyasette ki dengenin en büyük unsuru olan EKONOMİNİN yankıları olarak değerlendiriyorum.

Faiz indirimi devam ederse ve enflasyon oranları yükselirse vatandaşın cebindeki para erimeye dolar yükselmeye devam edecek gibi duruyor. En son kura baktığımda dolar 9,81’di. Türk Lirası Dolar karşısında erimeye devam ederken vatandaşta kemerleri iyice sıkmaya başladı. Sıkacak kemerde kopmak üzere ama neyse…

Hafta sonu Pazar günleri özellikle AVM’lerdeki kasalarda kuyruk olurdu. Bu hafta sonu alışverişe çıktım. Birkaç ürün aldım. Aldım ama şok fiyat artışına söylenerek kasaya doğru ilerledim. Ben hariç kuyrukta bekleyenler söyleniyordu. “Artık misafire Kahvede ikram etmeyelim. Bu ne Türk Kahvesi en son aldığımda 65 TL’ydi. Şimdi 100 TL olmuş. Bir ayda bu nasıl bir artış. Sadece Türk Kahvesi almak için 4-5 market gezdim” diye söyleniyordu. Sadece 1 poşeti dolduran temel gıdalarında olmadığı poşet sadece 560 TL tutmuştu. Poşetin içine bakakaldım. Sonrada kendi aldıklarıma bakarak “Herhâlde bende 400 öder çıkarım” dedim. Tahmin edin ne kadar ödedim. 470 TL. Temel gıda yok sadece tuvalet kâğıdı ve deterjan…

Söylemek istediğim artık siyaset üstü bir durum söz konusu. Hangi kapıyı çalarsanız çalın piyasalardan memnun 1 kişi varsa siyasetçilerde dahil ben yanlış biliyorum, her şey tıkırında diyebilirim o zaman.

İşin doğrusu Dolar, Altın ve gelen zamlar virüsü bile unutturdu vatandaşa…

Vatandaş isyanlarda. Benzine peş peşe gelen zamlar, temel gıdalara çaktırmadan yapılan zamlar kara kara düşündürüyor.

Anlık artış veya değişkenlik üzerinden meseleye yaklaşmanın ekonomimiz açısından doğru bir bakış açısı olmayacağını savunanlar bu hafta vatandaşla yüz yüze sahada alışverişe çıksınlar bence.

İyi şeylerde olmuyor değil! En azından şimdilik sağlıklıyız. Tek şükredebildiğimiz şu aralar SAĞLIĞIMIZ.

Toplumun temel ve ortak sorunlarını gündeme taşımamız ve yetkililere yalakalık yapmak yerine gerçekleri görmelerini sağlamamız gerekir.

Bazılarını görüyorum makam mevki için gördüğü siyasetçiye yaranacağım diye atmadığı takla kalmıyor. Bırakın artık bunları… Makamları korumak yerine gerçekleri görün. Eleştiriler bazen gidişatı düzeltmekte en iyi unsurdur. Sustukça tersine giden bazı şeyler düzeltilemez hale gelir ve hep birlikte bundan nasibimizi alırız. Dolar yükseliyor ve bundan sadece vatandaşlar değil Sanayici, Esnafı, çiftçisi, besicisi velhasıl topyekûn etkileniyoruz. Zincirin birer halkasıyız. Halkanın biri kopsa zincir dağılır. Bunları da görmezden gelmek sanırım olmaz.

Yazımı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Siyasi, askeri zaferlerle ne kadar büyük olursa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa kazanılan zaferler kalıcı olmaz, az zamanda kaybedilir. (1923, İzmir)” sözüyle bitirmek istiyorum.

Kalın Sağlıcakla!

 

 

 

Etiketler: » » » » » » » » »
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Plastik Ambalajların İnsan Sağlığına ve Ekonomiye Etkisi

  24 Kasım 2021 Mehmet Emin TATLI, Yazarlar

  Plastik Ambalajların İnsan Sağlığına ve Ekonomiye Etkisi Plastik malzeme ambalaj olarak satılmıyor. Plastik malzeme içindeki malzemenin fiyatı ile satılıyor. Bu bir ekonomik sistemdir. Ambalajlama; hijyen yalanı ile petrokimya tüccarlarının kurduğu ekonomik sistemin adıdır. Hijyen adı altında her şeyi ambalajlayan üreticiler, tüketicilerin ekonomisinden daha fazla pay alabilmek için hijyen argümanını kullanıyor. Hijyen denen şey aslında koca bir aldatmacadan ibaret, bilindiği gibi plastik ambalajlar güneşte kaldığında içinde bulund...
 • TEPAV Gaziantep’e ne katar!

  13 Kasım 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  TEPAV Gaziantep'e ne katar! “Gaziantep’te Kamu-Özel Sektör Diyaloğu ile Vizyon Tayini” başlıklı müzakereli tercih çalıştayının ikincisi başarıyla düzenlendi. Hoş birincisi Gaziantep’e ne kattı onu bilmiyoruz ama, öncelikle çalıştayımız Gaziantep’e hayırlı olsun. Önemli bir çalıştay olmalı ki Sayın Valimiz Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma ŞAHİN’de açılış konuşması yaparak şehrimiz için önemli bir katkı sunmuş oldu. Bende bir katkım olsun diyerek biraz araştırıyım dedim bu TEPAV nedir, ne iş yapar… Türkiye ...
 • Pahalı etin yahnisi

  06 Kasım 2021 Mehmet Emin TATLI, Yazarlar

  Pahalı etin yahnisi Gaziantep’e ne oluyor da her köşe başında bir kebapçı var. UNESCO, 2015 yılında 33 ülkeden 47 kenti "Yaratıcı Şehirler Ağına" aldı. Bunlardan biriside güzel Gaziantep oldu. Zaten ne oldu ise, ondan sonra oldu… Gaziantep, UNESCO'nun aldığı kararla, bu alanda Türkiye’nin öncü şehir olma özelliğini kazandı. Ne ile, tabiki yemekleri ile… Ama ne yazıkki sadece kebapla anılan bir şehir. Ha bir de baklavası var. Ama şu anda bu iki yemeği sadece turistler yiyebiliyor, o da günübirlik gelenler. Ne oldu, bizim güz...
 • Sayın Rektör bugün günlerden “Milli Mücadele”

  22 Ekim 2021 Yazarlar

  Sayın Rektör bugün günlerden "Milli Mücadele" Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Türkiye Bilimler Akademisi Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Milli Mücadeleye Yerel Bakışlar” sempozyumunda konuşan Gaziantep Üniversitesi rektörü Arif Özaydın’ın konuşması dinleyicileri şok ederken programa katılan birçoğu henüz dolarla karşılaşmamış lise ve ortaokul öğrencileri rektörün konuşmasını çözmeye çalıştı. Akademisyenlerin,  yerel tarihçilerin katıldığı ve öğrencilerin katıldığı b...