ONURLU GAZETECİLER GÜNÜ - Gaziantep Haber,Gaziantep haberler,
11° Parçalı az bulutlu
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.77

ONURLU GAZETECİLER GÜNÜ

Genel - 09 Ocak 2012 18:26 A A

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü. Senede 365 gün var, her gün bir şeyin günü ama şu anda elinizde tutuğunuz, belki çayınızı içerken göz gezdirdiğiniz gazetenin haberinden, dizgisinden, baskısından, size ulaşıncaya kadar emeği olanların da bir gün hatırlanması çok olmasa gerek.

Neden 10 Ocak, ne olmuştu bu gün?

1961 Yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 Sayılı Yasa’nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla sendika binası önünde toplanarak Vilayete kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika’nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başlandı.

Yalnız ben, bu 10 Ocak’ta sadece “onurlu gazetecilerin”, adam gibi gazetecilik yapanların, gününü kutlamak, 10 Ocak’ı hak eden gazetecileri tebrik etmek istiyorum.

Bizim yakın tarihimizde, gazeteci denince akla iki isim gelir. Birisi Yunan’ın İzmir’e çıkışında ilk kurşunu sıkan ve orada şehit olan onur abidesi gazeteci Hasan Tahsin, diğeri mütareke basının gözdesi, İngiliz uşağı, hıyaneti tescilli Ali Kemal, yani namı diğer “Artin Kemal”dir.

Bu gün Türkiye’de gazetecilik, iki ucunda bu iki ünlü şahsiyetin bulunduğu bir gösterge çizgisinde sürüyor. Kimin çizginin hangi ucunda, ya da hangi ucuna yakın durduğu ise sır filan değil, gayet açıktır.

Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak için kimseden “Hasan Tahsin” olmasını beklemiyorum ama “Ali Kemal” olanlardan da iğreniyorum. İşte onun için sadece onurlu gazetecilerin gününü kutluyorum.

Dünyada en fazla gazetecinin hapishanelerde tutuklu ya da mahkûm olarak tutulduğu bu ülkede, dışarıda arzı endam eden, boyunlarındaki kimi yerli, kimi yabancı tasmayla, sözde gazetecilik yapan, irili ufaklı “kiralık kalemşörlerin”, “basın fahişelerinin”, “güce tapanların”, satılmışların, her yanından vıcık vıcık yağ akan yalakaların gününü filan kutlamıyorum.

Her sabah kalktığımda, kimse abone olmadığı halde, ısrarla apartman kapısına bırakılan, vatandaşın gözüne sokulmaya çalışılan, her satırında bir yönlendirme, bir aldatmaca, manipülasyon olan, her yayımladığı şeyi üç gün önceden Amerikan ve İngiliz sitelerinden okuyup tahmin edebildiğim haberler(!) bulunan, inanç bezirganlarının ve aynı çizgideki diğer paçavraları çıkaran “Ali Kemal”lerin gününü de kutlamıyorum.

Kısacası artık “puştlukta okeye dönen” kendisine de gazeteci etiketi yapıştıranların bir şeyini kutlamıyor, onlara lanet ediyorum.

Hak söyleyip hak yazan, üç kuruşa satılmayan, boynunda kimsenin tasmasının izi bulunmayan, vatanını, milletini seven, onur sahibi bütün gazetecilerin, basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, hepsine saygılarımı, sevgilerimi sunarım.

Sizler iyi ki varsınız, her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var sizlere, lütfen direnin, insan kalın, insanca kalın…

Mustafa KIZIKLI

Bu haber 109 kez okundu.
Genel - 18:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Sağlık Çalışanlarına gıda desteği
  Dünyayı saran Koronavirüs’ün Türkiye’ye gelmesi ile beraber, büyük özveri gösteren sağlık çalışanlarına destek amaçlı pek çok çalışma başlatıldı. Bu kapsamda Özler Döner tarafından Ankara’daki sağlık çalışanlarına döner dağıtıldı. Özel olarak hijyen kurallarına uygun hazırlanan dönerler el değmeden paketlenerek, ultraviyole ışınları ile korunarak yine aynı titizlikle sağlık çalışanlarına teslim ediliyor. Yoğun mesai harcayan sağlık çalışanları bu mücadelede […]
 • 02
  TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan Bankalara çağrı
  Tüm bankaları sıkıntıya düşen firmalara destek olmaya çağıran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Şirketlerimiz bankalar tarafından ‘limit bitti’ denip başvurusu dahi alınmadan geri çevriliyor. Buradan tüm bankalara seslenmek istiyorum. Bu dönem karlılık düşünecek, şirket seçecek dönem değil” dedi. Hisarcıklıoğlu konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi:“Tüm dünya Koronavirüs salgını dolayısıyla oldukça zor […]
 • 03
  Büyükşehir Bandosu, Karantinadaki misafirlere moral oldu
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, yurt dışında gelen ve Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Ümmü Gülsüm Yurt Müdürlüğü’nde karantinada tutulan 684 Türk vatandaşına, “Moral ve Motivasyon Etkinliği” düzenledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve kısa süre içinde küresel bir salgın haline dönüşüp Dünya gündemine oturan Corona Virüs (COVID-19) nedeniyle insanların yaşam şartlarında meydana gelen dönüşümler […]
 • 04
  Fiyat Artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor
  Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında fiyat artışlarının önüne geçmek için denetimler devam ediyor. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada Gaziantep İl Ticaret Müdürlüğü tarafından market, eczane ve medikal firmalara yönelik yapılan denetimlerde haksız fiyat artışlarına dair şikayetlerin değerlendirildiği belirtildi. Yapılan açıklamada: “Koronavirüs tedbirleri kapsamında haksız fiyat artışlarının önlenmesi amacıyla Gaziantep Ticaret İl Müdürlüğü tarafından 9 Mart 2020 tarihinden […]
 • 05
  Şimdi sevgi dilini harekete geçirme zamanı
  İçinde bulunduğumuz kaos ortamını fırsata çevirebilirsiniz Koronavirüsün neden olduğu Covid -19 salgını kapsamında evlere kapandığımızı belirten Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, bu durumun evde kurulmuş düzenleri de değiştirdiğini ifade ediyor. Evlere kapandığımız bu zamanların aile ilişkilerini pozitif yönde geliştirmek için fırsat olduğunu vurgulayan Tarhan, içinde bulunduğumuz zamanın tam da sevgi dilini harekete geçirme zamanı olduğunu […]

YOL DURUMU