Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

YAPISAL REFORMLAR GÜÇLENDİRİLMELİ

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, 2012 yılının beklenenden zor geçtiğini, ekonominin dış talebin etkisiyle büyüdüğünü, iç piyasada daralma sorunu yaşandığını söyledi. Başkan Aslan, 2013 yılında sürdürülebilir bir büyüme için iç ve dış talebin katkısının paralel oranlarda olması gerektiğini kaydetti.

GTO’da yılın son Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Zeki Yağcı’nın başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısında 2012 yılında yaşanılan gelişmeleri değerlendiren GTO Başkanı Mehmet Aslan, 2013 yılı ile ilgili beklentilerini de meclis üyeleriyle paylaştı. 2012 yılında ekonomide genel anlamda bir yavaşlama yaşandığını dile getiren Başkan Aslan, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Küresel krizin etkisiyle 2012 yılında ülkemizin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkelerde yüksek büyüme hızları yerini düşük büyümeye bıraktı. Küresel ekonomideki gelişmeler paralelinde ülkemizde ekonomide cari açık ithalatta gerçekleşen azalış ve büyümedeki düşüş nedeniyle azaldı. AB ülkelerinde yaşanan ekonomik krizin yol açtığı dış talep daralması ülkemizin bölgeye yaptığı ihracatın azalmasına neden oldu. Genel anlamda 2012 ekonominin yavaşladığı bir yıl oldu. Bunun yanında ülkemizin ekonomik büyümesinde net ihracat etkili olurken, iç tüketimde ise ciddi bir düşüş yaşandı. 2012 yılında ekonomik krizin etkisiyle AB üyesi ülkeler ve ABD, Siyasi istikrarsızlık ve iç karışıklıklar nedeniyle Kuzey Afrika ve Ortadoğu pazarlarında yaşanan daralma yaşandı. İç tüketimdeki azalmanın da etkisiyle üretim çarkları zorlandı. Ancak tüm bu olumsuzluklara karşın girişimcilerin ihracattaki başarısıyla büyümede eksilere düşüş önlendi.”

Geride kalan yılda dış politika, terör ve ekonomide yaşanan sıkıntılara karşın cari açıktaki düşüşün olumlu olduğunu ve yaşanan düşüşün daha çok büyümedeki düşüşten kaynaklandığını ifade eden Başkan Aslan, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

“2013 yılının 2012’ye göre daha iyi olmasını umut ediyoruz. 2011’de yüzde 8,5 oranındaki rekor büyümenin ardından hükümet tarafından 2012 yılı büyüme önce yüzde 4, sonra revize edilerek yüzde 3,2 öngörüldü. 2012 yılında gelişmelerden dolayı bizler de yüzde 3 oranında bir büyüme bekliyorduk. Büyüme hedefindeki düşüşe paralel olarak piyasada daralma yaşandı. Yıllık yüzde 8,5 büyümeden yüzde 3 büyümeye gelinmesi bir gerileme olarak görülmelidir. Bu gerilemeyi piyasada iş yapan sanayi, ticaret erbabı çok net biçimde gözlemlemektedir. Hükümet tarafından 2013 yılı ile ilgili büyüme hedefi yüzde 4,1 olarak açıklandı. Bu hedefe ulaşılması için öncelikle iç piyasa canlandırılmalı ve dış pazarlardaki sıkıntılar ortadan kaldırılmalıdır.”

Önümüzdeki dönemlerde orta vadede mali disiplini kalıcı hale getirecek yapısal reformların güçlendirilmesi gerektiğine de işaret eden Başkan Aslan, sözlerini şöyle tamamladı:

”Mali disiplini sürdüren maliye politikasıyla üretimi ve dolayısıyla istihdamı artırmak, yurt içi tasarrufları yükseltmek ve cari açıktaki azalmanın devam etmesini sağlamak hayati önem taşımaktadır. 2013 yılında Orta Vadeli Plan’da belirtilen büyüme öngörüsü ile uyumlu maliye politikası uygulanırsa cari açığın artmaması ve enflasyonunun kontrol altına girmesi beklenebilir. Ancak düşük dış talep, iç talep ile ikame edilmeye çalışır ve özellikle 2014 seçimleri nedeniyle yılın ikinci yarısında büyüme maliye politikası eliyle daha yüksek düzeylere itilirse enerji hariç cari açık ve çekirdek enflasyon yeniden artabilir. Yine önümüzdeki dönemlerde ülkemizin cari açık ve ekonomik büyüme arasında tercih noktasına gel­memesi için ekonomide uygulanacak uzun vadeli yapısal önlemler ile cari açığı artırmadan ekonomik büyümenin sağlanması gerekmektedir. Söz konusu uzun vadeli yapısal önlemler olan katma değeri yük­sek üretim ve yurt içi tasarruflar ile sürdürülebilir bir ekonomik büyüme sağlanmalıdır.”

Etiketler: » » » »
355 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+1 = ?