Açık
 • EURO 5.90
 • DOLAR 5.21

Alevi Kültür Derneği Gaziantep Şube başkanı İsmet Kurt oldu

Hareketli Manşet - 08 Ekim 2018 18:45 A A

DEMİRDELEN BAŞKANLIĞI İSMET KURT’A DEVRETTİ

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi Olağan Genel Kurulunu AKD toplantı salonunda gerçekleştirdi.Tek liste ile girilen seçime İsmet Kurt’un listesi kazandı. Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi Olağan Genel Kurulunda aday olmayan eski başkan Yılmaz Demirdelen yerini yeni listenin başkanı İsmet Kurt’a devretti

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi Olağan Genel Kurulunnda görevi yeni başkan İsmet Kurt’a devreden eski başkan Yılmaz Demirdelen Aleviliğe bakış açısında sıkıntıların olduğunu vurgulayarak yaptığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

8 yıldır bu çatının altında sizlerle beraber bu yolu sürdürmeye çalışıyorum.Elbette bizimde kusurlarımız olmuştur..Bilerek veya bilmeyerek sizi kırdıysam sizden affınız diliyorum.Özellikle emniyet görevlilerimize güvenliğimiz konusunda katkı ve katılımlarından  dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Yeni seçilen arkadaşlara hayırlı olsun diyorum. Görevi bırakırken  gözümüz arka kalmayacağına inanıyorum.

500 yılı aşkın çok uzun yıllar bir zulüm altında yerleşik düzenimizden ayrı kalmak suretiyle kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde yaşamımızı sürdürmek durumunda kaldık.Cumhuriyetle beraber Mustafa Kemal Atartürk ve silah arkadaşlarının kurduğu yeni devletle bizler yeniden medeni yerleşik düzene doğru yavaş yavaş akmaya başladık.Esasen bu sürecide iyi değerlendirdiğimizi sanıyorum.

500 yıl dağ yamaçlarında kalıp uygar dünyanın nimetlerinden uzak ,gelişmelerden uzak yaşayan bu topluluk çok hızlı bir biçimde çağdaş modern devlet düzenine ayak uydurmak suretiyle kendisini yeni gelişmelere adapte etti; toplumun özellikle önderlik kadrosunu teşkil eden  ve bugüne kadar Aleviliği taşıyan alevi dedelerimizin teşvikleriyle alevi toplumunun kıymetli gençlerine okuyarak devlette kendilerine yer bulmaya başladılar.

Bu süreç bir müddet devam etti; ne zaman kadar; sağ sol ayrıştırmasına kadar.Alevi toplumunun gençleri bu sağ sol çatışmasının içerisinde bir tarafa doğru ittirildi.Maalesef 1980 den sonraki bir süreçte devlette Aleviler tamamen dışlanmıştır.Bu süreçte ne bir valimiz var, ne bir komutanımız ne bir üst düzey bir bürokratımız  ne yazık k yok.

20 milyon-25 milyon alevii nüfusunda  geçiniz bu rakamı 10 milyon dahi olsanız devletten aldığınız pay binde bir bile değil.Yazıktır.

Burada devleti eleştirebilirsiniz. Hakkınızdır.Aleviliğe bakış açısında sıkıntılar var.Fakat kendi Özümü dara çekmeden sürekli suçu birilerinin üzerine atmakla sürecin doğru işlemediğini görüyorum.Siz birlik ve beraberliği sağladınız ,yol yürümeye karar verdinizde birlikte siz anlaşılmadınız mı?

Ben burada samimiyetle söylüyorum; biz birlik ve beraberliğimizi sağlayamıyoruz. Şu çatı altında şu dergahta bir seçimde dolayısıyla bir araya gelmemiz bu süreç birlik be beraberliğimizde çok anlamlıdır.Bu birlik ve beraberliğin yaşamın diğer alanlarına da sirayet etmesiyle olur.Yaşamın bütün alanlarında birlik ve beraberlik olursa bu anlam kazanır.Yoksa seçimden seçime,cenazeden cenazeye gelr birbirimizi uğurlarız ve iş burada kalır.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir  ise  yaptığı konuşmada şunları vurguladı;” Onurlu davranışıyla bayrağı geriden gelen bir kuşağa devretmesi nedeniyle eski başkan Yılma Demirdelen’i kutluyorum.Birlik ve beraberlik içerisinde geçen bu genel kurulumuzda yönetime seçilen arkadaşlarımız kutluyorum.”

Tek liste ile seçime giren İsmet Kurt  ise konuşmasında mevcut listenin kazanmadığını,alevi toplumunun kazandığını, bu seçimin bir rızalık seçimi olduğunu,bu rızalığın da kendilerine canlar tarafından verilmesinden dolayı mutlu olduğunu vurguladı.

Kurt Konuşmasını şu cümlelerle bitirdi:Mevcut liste kazanmadı.Gaziantep’teki aleviler kazandı.Kavgasız, gürültüsüz bir seçim yaşadık.Bu yönetim seçimle olsa dahi hizmet için bu topluma turap olmaya geldi.Buraya gelen oy kullanan bize rızalık gösteren,Genel Başkanımız Doğan Demir ve diğer federasyon başkanlarımıza ve  bütün canlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.Hoş görü anlayışıyla  kırmak için değil hoş görü anlayışıyla alevi toplumunun temsilcisi olmaya geldik.”

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu:

İsmet Kurt

Yeter Eyyupoğlu

Ümit Kılıçarpat

Metin Zer

Bektaş Kaya

Hasan Taş

Ali Yıldız

Ali Koca

Ali Bedir

Mehmet Nesanır

Abbas Demirkol

Denetim Kurulu:

Hüseyin Koca

Halil Kaya

Ali Demir

Disiplin Kurulu:

Yusuf Ersoy

Deniz Doğan

Hasan Eker

Bu haber 223 kez okundu.
Hareketli Manşet - 18:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Mezun çok, İstihdam yok!
    Göz bebeğimiz çocuklarımızı bin bir zahmetle büyütüp okutuyoruz. Eğitimlerine servet harcıyoruz. En iyi Üniversitelere gitsin diye yemiyor yediriyoruz, içmiyor içiriyoruz. Özel ders aldırıyor, dershanelere gönderiyoruz. O güzelim çocuklarımız, yarış atı gibi sürekli sınavlarla boğuşuyor ve yüzüp yüzüp dananın kuyruğuna geldiğinde hayal kırıklığı yaşıyorlar. İşsizlikle birlikte baş gösteren Psikolojik sıkıntılarda cabası! İş bulamayan gençlerin  stresli […]
 • 02
  Metabolik cerrahi diyabet tedavisinde etkili bir yöntem
  Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Tuğba Özkan Özaltun, Gaziantep Şahinbey Lions Kulübü’nün daveti ile katıldığı programda diyabet ve diyabetle mücadelede beslenmenin önemine dikkat çekti. Gaziantep Şahinbey Lions Kulübü’nün rutin olarak düzenlediği toplantılarının bu ayki konuğu Özel Gaziantep Anka Hastanesi Diyetisyeni Tuğba Özkan Özaltun idi. Diyetisyen Tuğba Özkan Özaltun konuşmacı olarak davet edildiği toplantıda, diyabet ile […]
 • 03
  Dünyanın yetenekli ülkeleri belli oldu
  Dünya en yetenekli ülkeleri açıklanırken,63 ülkenin katıldığı raporda Türkiye’nin 51’inci sıraya yerleştiği görüldü. Medya takip ve raporlamaajansı PRNet, dünyanın en yetenekli ülkelerini konu alan araştırmayı inceledi. PRNet’in International Institute for Management (IMD) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgililere göre, Türkiye’nin yetenekli ülkeler sıralamasında51’inci sıraya yerleştiği görüldü. Türkiye’nin bu sıralamayla Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, İsrail gibi ülkelerin gerisinde […]
 • 04
  Gaziantep Yardım Vakfı’ndan şizofreni hastalarına destek
  Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği yöneticileri Gaziantep Yardım Vakfı’nı ziyaret ederek, Başkan Ömer Cıncıkcı’ya teşekkür plaketi verdi. Gaziantep Şizofreni Hastaları ve Yakınları Dayanışma Derneği Başkanı Serpil Acıoğlu ve dernek yöneticileri, derneğin ofis ihtiyacını karşılayan Gaziantep Yardım Vakfı’na teşekkür ziyaretinde bulundu. Başkan Acıoğlu, şizofreni hastaları ve yakınlarına hizmet vermek için kurulan derneğin Gaziantep Yardım […]
 • 05
  GKV’li Öğretmenlere Muhteşem Balo
  GKV Özel Okulları Geleneksel 24 Kasım Öğretmenler Günü Balosunda öğretmenler gönüllerince eğlendi. GKV Mütevelli ve Yönetim Kurulu Başkanı Nüket Ersoy baloda uzun yıllardır eğitime hizmet veren öğretmenlere teşekkür plaketi vererek hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Geleneksel olarak her yıl öğretmenler için düzenlenen 24 Kasım balosu bu yıl da Tuğcan Hotel’de gerçekleştirildi. Muhteşem baloya Gaziantep Kolej Vakfı […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU