10° Parçalı bulutlu
 • EURO 6.04
 • DOLAR 5.32

Alevi Kültür Derneği Gaziantep Şube başkanı İsmet Kurt oldu

Hareketli Manşet - 08 Ekim 2018 18:45 A A

DEMİRDELEN BAŞKANLIĞI İSMET KURT’A DEVRETTİ

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi Olağan Genel Kurulunu AKD toplantı salonunda gerçekleştirdi.Tek liste ile girilen seçime İsmet Kurt’un listesi kazandı. Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi Olağan Genel Kurulunda aday olmayan eski başkan Yılmaz Demirdelen yerini yeni listenin başkanı İsmet Kurt’a devretti

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi Olağan Genel Kurulunnda görevi yeni başkan İsmet Kurt’a devreden eski başkan Yılmaz Demirdelen Aleviliğe bakış açısında sıkıntıların olduğunu vurgulayarak yaptığı konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

8 yıldır bu çatının altında sizlerle beraber bu yolu sürdürmeye çalışıyorum.Elbette bizimde kusurlarımız olmuştur..Bilerek veya bilmeyerek sizi kırdıysam sizden affınız diliyorum.Özellikle emniyet görevlilerimize güvenliğimiz konusunda katkı ve katılımlarından  dolayı kendilerine teşekkür ediyorum.

Yeni seçilen arkadaşlara hayırlı olsun diyorum. Görevi bırakırken  gözümüz arka kalmayacağına inanıyorum.

500 yılı aşkın çok uzun yıllar bir zulüm altında yerleşik düzenimizden ayrı kalmak suretiyle kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde yaşamımızı sürdürmek durumunda kaldık.Cumhuriyetle beraber Mustafa Kemal Atartürk ve silah arkadaşlarının kurduğu yeni devletle bizler yeniden medeni yerleşik düzene doğru yavaş yavaş akmaya başladık.Esasen bu sürecide iyi değerlendirdiğimizi sanıyorum.

500 yıl dağ yamaçlarında kalıp uygar dünyanın nimetlerinden uzak ,gelişmelerden uzak yaşayan bu topluluk çok hızlı bir biçimde çağdaş modern devlet düzenine ayak uydurmak suretiyle kendisini yeni gelişmelere adapte etti; toplumun özellikle önderlik kadrosunu teşkil eden  ve bugüne kadar Aleviliği taşıyan alevi dedelerimizin teşvikleriyle alevi toplumunun kıymetli gençlerine okuyarak devlette kendilerine yer bulmaya başladılar.

Bu süreç bir müddet devam etti; ne zaman kadar; sağ sol ayrıştırmasına kadar.Alevi toplumunun gençleri bu sağ sol çatışmasının içerisinde bir tarafa doğru ittirildi.Maalesef 1980 den sonraki bir süreçte devlette Aleviler tamamen dışlanmıştır.Bu süreçte ne bir valimiz var, ne bir komutanımız ne bir üst düzey bir bürokratımız  ne yazık k yok.

20 milyon-25 milyon alevii nüfusunda  geçiniz bu rakamı 10 milyon dahi olsanız devletten aldığınız pay binde bir bile değil.Yazıktır.

Burada devleti eleştirebilirsiniz. Hakkınızdır.Aleviliğe bakış açısında sıkıntılar var.Fakat kendi Özümü dara çekmeden sürekli suçu birilerinin üzerine atmakla sürecin doğru işlemediğini görüyorum.Siz birlik ve beraberliği sağladınız ,yol yürümeye karar verdinizde birlikte siz anlaşılmadınız mı?

Ben burada samimiyetle söylüyorum; biz birlik ve beraberliğimizi sağlayamıyoruz. Şu çatı altında şu dergahta bir seçimde dolayısıyla bir araya gelmemiz bu süreç birlik be beraberliğimizde çok anlamlıdır.Bu birlik ve beraberliğin yaşamın diğer alanlarına da sirayet etmesiyle olur.Yaşamın bütün alanlarında birlik ve beraberlik olursa bu anlam kazanır.Yoksa seçimden seçime,cenazeden cenazeye gelr birbirimizi uğurlarız ve iş burada kalır.

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir  ise  yaptığı konuşmada şunları vurguladı;” Onurlu davranışıyla bayrağı geriden gelen bir kuşağa devretmesi nedeniyle eski başkan Yılma Demirdelen’i kutluyorum.Birlik ve beraberlik içerisinde geçen bu genel kurulumuzda yönetime seçilen arkadaşlarımız kutluyorum.”

Tek liste ile seçime giren İsmet Kurt  ise konuşmasında mevcut listenin kazanmadığını,alevi toplumunun kazandığını, bu seçimin bir rızalık seçimi olduğunu,bu rızalığın da kendilerine canlar tarafından verilmesinden dolayı mutlu olduğunu vurguladı.

Kurt Konuşmasını şu cümlelerle bitirdi:Mevcut liste kazanmadı.Gaziantep’teki aleviler kazandı.Kavgasız, gürültüsüz bir seçim yaşadık.Bu yönetim seçimle olsa dahi hizmet için bu topluma turap olmaya geldi.Buraya gelen oy kullanan bize rızalık gösteren,Genel Başkanımız Doğan Demir ve diğer federasyon başkanlarımıza ve  bütün canlarımıza ayrıca teşekkür ediyorum.Hoş görü anlayışıyla  kırmak için değil hoş görü anlayışıyla alevi toplumunun temsilcisi olmaya geldik.”

Alevi Kültür Dernekleri Gaziantep Şubesi yeni yönetimi şu isimlerden oluştu:

Yönetim Kurulu:

İsmet Kurt

Yeter Eyyupoğlu

Ümit Kılıçarpat

Metin Zer

Bektaş Kaya

Hasan Taş

Ali Yıldız

Ali Koca

Ali Bedir

Mehmet Nesanır

Abbas Demirkol

Denetim Kurulu:

Hüseyin Koca

Halil Kaya

Ali Demir

Disiplin Kurulu:

Yusuf Ersoy

Deniz Doğan

Hasan Eker

Bu haber 298 kez okundu.
Hareketli Manşet - 18:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İYİ Parti Şehitkamil Meclis Üyesi Aday listesi belli oldu
  KONTENJAN 1-Orhan Kuyucu 2-Seyfullah Altunova 3-Ahmet Serdar Kaya 4-Ali Polat 5-Osman Selim Ateş 1-Murat Demir 2-Ergün Karhan 3-Serkan yılmazkar 4-Coşkun Genç 5-Faruk Artaş 6-Fatih Tosun 7-Burak Çelik 8-Ramazan özel 9-Kemal Şahan 10-Ayşe Dalbudak 11-Abdullah Güngör 12-Mehmet Özcan 13-İsmail Yalçın 14-Özge Zeytinci 15-Can Fırat Kaya 16-Mehmet Alagöz 17-Cemil Şimşek 18-Samet Çelik 19-İbrahim Sürmelihindi 20-Ali Akbay 21-Ali […]
 • 02
  İYİ Parti’nin Şahinbey Meclis Üyesi Aday listesi
  İYİ Parti  Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri belli oldu.   1- Ali Kendirci 2 -Cengiz Kılınç 3 -Mehmet Şahin 4 -Osman Erkendirci 5 -Ramazan Kurt 6 -Metin Kiya 7 -Hüseyin Efe 8 -Cengiz Yılmaz 9 -Turgay Köşker 10- Bereket Aslan 11- Burhan Bilgiç 12 -Numan Albayram 13- Murat Kılınç 14- Ali Pişkin 15 -Osman Toprak 16- […]
 • 03
  CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu. İşte Liste! CHP ŞAHİNBEY MECLİS ÜYESİ ADAYLAR Yılmaz Kireç Mahmut Demirel Hasan Türk Hurşit Besle Hasan Şencan Uğur Kalkan Mahmut Öztürk Mehmet Dokbay Orhan Yılmaz Ramazan Demir Erol göbelek Mehmet Aydın Yıldırım Mustafa Kaya Hanifi Kaplan Edip volkan Albayram Faruk Topalbekiroğlu Birgül Yıldırım Siret […]
 • 04
  CHP Şehitkamil Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı
  Cumhuriyet Halk Partisi ŞEHİTKAMİL Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı. İşte o liste! KONTENJAN 1-Nizamettin Özseven 2-Canan Doğan 3-Mehmet Şentürk 4-İ.Halil Kılıç 5-Cuma Özdemir CHP ŞEHİTKAMİL MECLİS ÜYESİ ADAYLARI 1- Beyhan Külekçi 2 Mehmet Sucu 3- Seydi Vakkas Tuncer 4-Adnan Erol 5-Hasan Nesanır 6-Ersin Atar 7-Remzi Büyüknacar 8-Ali Güdücü 9-Yahya Atar 10-Hasan Çolak 11-Nuray Göktepe 12-Hurşit Yıldırım 13-Ömer […]
 • 05
  AKP Şahinbey Meclis üyeleri belli oldu
  Cumhur İttifakı’nın Gaziantep Şahinbey İlçesi Meclis Üyesi Aday Listesi belli oldu. AKP  Şahinbey Belediye meclis üyeleri aday listesi oldu. Listede, MHP’den isimler yer aldı. KONTENJAN 1-Cuma Güzel 2-Aslettin Yıldız 3-Hüseyin Kılıç 4-Mehmet Akıncıoğlu 5-Şakir Doktoroğlu 1-Osman Toprak 2-Erdem Güzelbey 3-Ayşenur Mirkelam 4-Mustafa Kaplan 5-Ahmet İnal 6-Halil Uğur 7-Şükran Yılmaz 8-Sait Şahin 9-İlker Kazıklı 10-Hilmi Öztürk […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU