Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

MHP’li Yalçın, Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlıkları hakkında soru önergesi verdi

MHP’li Yalçın, Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlıkları hakkında soru önergesi verdi
  • 11.04.2018
  • 643 kez okundu
Reklam

MHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlıkları mağduriyetleri konulu TBMM Başkanlığına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide SARIEROĞLU tarafından cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı İstanbul Milletvekili Prof. Dr. E. Semih Yalçın’ın verdiği soru önergesi;

2005-2010 yılları arasında Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlıkları tarafından çiftçilerin ürünlerini, tarlalarını, bağlarını korumak için Kır Bekçisi ve Sulama Sakaları olarak çalıştırılan kişilerin maaşları, Başkanlığa kayıtlı olan çiftçilerin verdiği aidatlarla ödenmiş ancak sigorta primleri ödemede aksamalar olmuştur. Herhangi bir ücret almadan gönüllü olarak bu işleri yürüten Koruma başkanları bu durumda şahsi sorumluluk altına girmiş, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini aksatmadan yapabilmelerini sağlamışlardır. Ancak yeterli geliri olmayan koruma başkanlıklarının çalıştırdıkları bekçi ve sakaların sigorta prim ödemeleri zamanında yapılamadığından bugün Gaziantep Oğuzeli ilçesi ve Sivas Gemerek ilçesi dernek başkanlarına icra takibi başlatılarak, şahsi mal varlıklarına haciz konulmuştur. Üstelik kendi döneminden önce görev yapan Başkana ait borçlar da eklenerek; örneğin, asli Borç 280 TL iken, 800.000 TL kadar faiz uygulanmıştır. Bu durum Türkiye’nin farklı illerinde de zuhur etmiştir.

Bu bilgiler ışığında,

Çiftçi Mallarını Koruma Başkanlığı tarafından çalıştırılan personelin ödenemeyen sigorta primleri nedeniyle kaç kişi üzerinde icra takibi başlatılmıştır? Bunların İl ve ilçelere göre dağılımı nasıldır?

Kamu yararı ve sosyal devlet ilkeleri göz önünde bulundurularak söz konusu borçların affedilmesi, başlatılmış bulunan yasal işlemlerin ortadan kaldırılması düşünülmekte midir?

Borcun tamamının affı söz konusu olmazsa dahi asli borcu esas alıp, işleyen faizin tahsili konusunda ve hukuki işlem başlatılanlar için yargılama harç ve giderleriyle avukatlık ücretlerinin affedilmesi konusunda bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Kişilerin mağduriyetini gidermek adına, bu hususu gündeminize alıp, yeni bir düzenleme yapmayı, yapılandırmayı düşünüyor musunuz?

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ