Reklam
Reklam
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Türkiye’nin 2023 Hedefleri revize edilmeli  

Türkiye’nin 2023 Hedefleri revize edilmeli   
  • 10.04.2017
  • 649 kez okundu
Reklam

 

Bir ülkenin uzun vadeli hedeflerinin olması kadar güzel bir şey yoktur. Hele ki bu hedefler tutturulur ise harika olur. Ancak, ekonomide Ceteris Paribus yasası olarak bilinen bir analiz yöntemi vardır. Bilmeyenler için söyleyelim, diğer tüm durumlar sabitken anlamına gelen bir analiz yöntemidir.

Hedefler Neydi?

Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri arasında 2 trilyon $’lık GSYH hedefine varabilmemiz için GSYH TL cinsinden yılda yaklaşık %20 ila %23 arasında reel olarak da %14 ile %17 arasında arttırılması gerekiyor. Kişi başına düşen GSYH ise 20 bin $ seviyesine çıkması ayrıca nüfusun 85 milyona çıkması Türkiye’nin hedefleri arasında idi.

Bugün Durum Nedir?

Gösterge / Yıllar 2012 2017 / Mart 2023
Dolar Kuru 2,13 3,64 4,15
Nüfus 75,6 milyon 79,8 milyon 85 milyon
Kişi Başı GSYH USD 10.504 9.534 20.000
GSYH USD 786,3 milyar 784 milyar 2 trilyon
İhracat USD 152,8 milyar 144,8 milyar 500 milyar

 

Tutturulması Konusunda Olumsuzluklar Nedir?

2012 yılı sonunda açıklanan hedeflere ulaşmak için yapılan projeksiyonların tekrar revize edilmesi gereklidir. Başta açıkladığımız üzere dünyada yaşanan küresel kriz,likidite daralması, Rusya –ABD –Suriye ile olan ilişkilerimiz ,seçim ekonomisi, Avrupa ile yaşanan son olumsuzluklar olarak sıralanabilir. Hedeflere ulaşmak için 6 yılımızın kalması, 2023 yılındaki koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmamızı neredeyse imkansız hale gelmesine sebep oluşturuyor.

2012 yılı sonundaki normal şartların hiçbiri bugün söz konusu değildir. Ancak tek neden de bu değildir. Bir an önce Türkiye’den yeni bir icat çıkmasını bekliyoruz. Birde sanayi 4.0 da gündemdeyken 80 milyonluk dinamik nüfusumuzdan sadece birkaçımız yeni bir şeyler icat ederse bu hedeflere yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen ulaşabiliriz.

 

Mehmet Emin TATLI

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hüseyin Bozkurt dedi ki:

    Sevgili kardeşim Emin bey, ekonomimizi ve hedeflerimizi özetleyen yazını ilgi ile okudum. Çok güzel….Elinize yüreğinize sağlık. Yazmadığınız bir çok olumsuzluk daha var. İşsizlik, turizm, tarım vb. gibi.

    Tüm liseleri, imam hatip lisesine çevirerek, bilim ve teknolojiden uzaklaşarak, en önemlisi, düşünebilen, sorgulayan, özgür ve sorumluluk sahibi bireyler yetiştirmeyen, dış politikasını doğru yönetmeyen, her şeyden önce ülkede istikrar olmadan beyin göçünün önlenemeyeceğinin farkında bile olmayan, 20-25 yıldır gerçek bir sanayi geliştirmeyip fason işçilik yaparak gelişmeyi devam ettirmenin imkansız olduğu bilinmesine rağmen böyle bir hedef de yanlış. Bu hedefe ulaşmakta zor… Daha gerçekçi hedef ve politikalar gerekli. Biz çalışıp buluş ve icat geliştirsek bile elin adamı bizden daha çok yapıyor zaten. Maalesef, 1956 da marshal yardımlarını alarak tarımsal üretimi başkalarının kontrolüne verdik. Özal döneminde ise kazanmadan tüketen (ithal eden)
    bir toplum olduk. Şimdilerde ise satarak, inşaata köprüye ve yola yatırım yaparak ( ve üstelik bunları 25 yıllık yüksek maliyetli borçlanmalarla yaparak) hedefe varmak imkansız. Acı bir yor um oldu ama gerçek bu… Gerçekler acıdır, baklava ise tatlı. Öyle ise baklava gerçek değildir…..! Vatanımı milletimi ve ülkemi seviyorum. Herkes üzerine düşeni yapması lazım. Başka Türkiye yok. Görüşümüz ne olursa olsun vatan için hep bir araya gelmemiz lazım. Gerçekçi olmamız lazım…

YORUM YAZ