Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
05 Mayıs 2021

Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

M Emin TATLI

M Emin TATLI
memintatli@narkozhaber.com
Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

Kripto paralar deyince aklıma, kripto insanlar geliyor, gizli iş çevirenler. Her ne kadar iyi niyetli de düşünsek de kripto paralar dünyanın dengesini her yönüyle değiştirecek. Fransızca crypto dan dilimize yerleşmiş kripto ifadesi Türkçe manasıyla gizli demek. Öyle ise, gizli olan şeyin nasıl ticareti olur?

Kripto varlıklar diye adlandırdığımız kripto paralar son zamanlarda hem Dünya gündeminde hem de Türkiye gündemini çokça meşgul etmektedir. Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelikte, “dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar” olarak tanımlanmıştır. Kripto varlık hizmet sağlayıcılar ise, söz konusu kripto varlıkların alım satımlarına elektronik işlem platformları üzerinden aracılık etmektedir.

Kripto paralar dijital ortam dediğimiz bir ortamda üretilmektedir. Dünya dediğimiz yerin tam olarak neresinde üretilmekte, yetkililer kim, hukuksal zeminde kimle mücadele edilecek kimsenin de tam olarak bilmediği bir yapı bulunmaktadır.

Kripto paralar devletlerin varlık sebebini sorgular hale getirmiştir. Bilindiği üzere paralar devletlerin nişanı ve gücünü temsil etmektedir. Para basmak işi devletlerin tekelinde ve yetkisindedir. Para bir otoritedir. Para satınalma gücü paritesinin en büyük ifadesidir. Para basma erkini kaybeden devletler başka bir ülkenin sömürgesi olmaktan kurtulamazlar.

Türkiye gibi ülkeler kendi paralarının değerini korumakta güçlük çekmektedirler. Üstüne bir de kripto paralar eklenince sorun daha da kronikleşiyor.

Ulaşılabilen verilere göre, 5.500 ile 9.000 adet kripto para birimi bulunmaktadır. Her hafta bir kripto para çıkmakta ve çıkan kripto paraların sadece yüzde 36’sı varlığını sürdürmektedir.

Peki ne olacak kripto para gelecek mi? Gidecek mi?

Pandemi bizleri derinden etkilemektedir. Dijitalleşen dünya da pandemi dijital dünyanın kapısını ardına kadar açtı. Hiç bilgisayar kullanmayan kişiler dahi mecburen kullanmaya zorlanmaktalar. En azından sistem bu yönde getirdi altın tepside bize sundu dijital dünyayı…

Dolayısı ile, dijital paralarda Türkiye’de de Dünya’da olduğu gibi revaçta bir konu…. Herkes çıldırmış gibi kripto para ticaretiyle uğraşır oldu.

Halbuki Avrupa kripto paralara ilgi göstermiyor. Japonya ise, en az ilgi gösteren ülke olarak dururken Türkiye ise, en çok ilgi gösteren dördüncü ülke konumundadır.

Türkiye de son iki üç olayda görünen dolandırıcılık olayları patlak vermese Türkiye’nin kurumları harekete geçip müdahale etmeyecekti. Bu nedenle kurumlar müdahale etmek de denetlemekte gecikmektedirler.

Hem Tosuncuk olayında hem de Thodex olayında devlet geç kalmıştır. Vatandaş mağduriyet yaşamaktadır. Halbuki devlet vatandaşı için vardır. Tabiki dünya da da kripto paralar ile ilgili dolandırıcılık olayları var. Ama kripto paraların arkasında bir devlet olmadığı için, aynı emtia gibi alınan ve satılan kripto paraların sahibi de kaçmakta özgür davranıyor. Tam da dolandırıcılık bu bahiste kendini gösteriyor.

Eğer devleti yönetenler eğitimli olup, Dünya’yı takip etse, hatta ileri vizyonda Dünya’nın Türkiye’yi takip ettiği bir yapı kurabilse idik. Bugün bahsedilen dijital dolandırıcılık denen kripto para ile birlikte pandemi cehenneminden korkmazdık.

Bir ülke de üç şey at başı gitmiyorsa, sorun ciddidir.

Bir temsil ile anlatayım; en azından eğitim devlet ve ticaret at yarışlarındaki gibi at başı yarışı sürdürmüyorlarsa her zaman aksaklık çıkacaktır.

Eğer devlet önde giderse, insanlar ne yapacaklarını bilemezler devlet baskı üretir. Eğer ticaret önde giderse devlet vergi için baskı üretir. Eğer eğitim önde giderse hem devlete hem ticarete eğitim vereceği için ticaret gelişir, devlet her yönünle bayındır olur.

Vesselam…

Mehmet Emin TATLI

 

 

Etiketler: » » » » » » »
189 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gaziantep ve Sağlık Turizmi

  24 Ağustos 2021 Köşe Yazıları, Mezine Sırakaya, Yazarlar

  Gaziantep ve Sağlık Turizmi Gaziantep Sağlık Turizminde nerede ve Sağlık Turizmini fırsata çevirmek için neler yapılması gerekiyor şöyle bir bakalım. Gaziantep ve Sağlık Turizmi Çok geniş kapsamlı bir konu olmasına rağmen ben sadece yüzeysel belli konu başlıklarıyla konuyu ele almak istiyorum. Hastalığına şifa arayan binlerce kişi dünyanın farklı ülkelerine seyahat ederek tedavi olmanın yollarını arıyor. Sağlık hizmetinin ve sağlık sigortasının pahalı olduğu ülkelerden daha ekonomik ve kaliteli sağlık hizmeti verilen ülkelere büyük ta...
 • Ciğerlerimiz yanmasın diye, NEFES OLUN!

  01 Ağustos 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  Ciğerlerimiz yanmasın diye, NEFES OLUN! Türkiye çıkan orman yangınlarıyla kavrulurken sosyal medyada yapılan yorumlar, asılsız paylaşımların ne yeri ne zamanı. İnsanların ciğeri yanıyor, hayvanlar kavruluyor, evler ağaçlar kül oluyor. Böyle bir dönemde dün olduğu gibi bugünde birbirimize nefes olmalıyız. Türkiye’de çıkan yangınların sonucunda kaybettiklerimiz için çok üzülüyorum. Hayatlar yine kül oldu. Orman bizim nefesimiz. Nefesimiz kesilirse, kül olursa ölüm kaçınılmaz. Ancak benim dikkat çekmek istediğim konu; Planlı dikim, Vatand...
 • Kontrolü Kaybettik, Zehirleniyoruz

  26 Temmuz 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  Kontrolü Kaybettik, Zehirleniyoruz Uzun bir tatilin ardından keyifler yerinde olsa gerek… Bayram boyunca bir gazeteci olarak verebildiğim birkaç güzel haber dışında bol bol cinayet, kaza, şiddet içerikli haberler oldu. Kendi kendime sordum “Biz nasıl bir zehir içiyoruz” İnsani ve İlahi olanın önemsenmediği, kendimizden başka hiçbir şeyi düşünmediğimiz, bencil bir yaklaşım biçimiyle yaşamaya başladık. Bir yerde insana yapılan şiddet, diğer yanda hayvana yapılan eziyet. Bayramlar insanların birbirine sarıldığı, barıştığı, kucaklaştığı...
 • İnsan Olabilmek!

  14 Mart 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  İnsan Olabilmek! 2021 Yılının ilk aylarında Coronavirüs ile mücadelemiz devam ederken bir yandan da yaşamak ve hayata tutunmak, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için çalışarak eve ekmek götürmenin derdine düştük. Evet! Şu aralar çok iyi olduğumuz söylenemez ama en azından “Sağlıklıyız” diyebilmek çok güzel. Bedenen ve ruhen sağlam bir şekilde yaşayabilmek, topluma ayak uydurabilmek Sağlıklı bir birey olabilmek ile mümkün. Sağlık sadece hastalanmak veya sakatlanmak değildir. Sağlık aynı zamanda zinde kalabilmek, güçlü olabilmek, beden...