logo

05 Mayıs 2021

Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

M Emin TATLI

M Emin TATLI
memintatli@narkozhaber.com
Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

Kripto paralar deyince aklıma, kripto insanlar geliyor, gizli iş çevirenler. Her ne kadar iyi niyetli de düşünsek de kripto paralar dünyanın dengesini her yönüyle değiştirecek. Fransızca crypto dan dilimize yerleşmiş kripto ifadesi Türkçe manasıyla gizli demek. Öyle ise, gizli olan şeyin nasıl ticareti olur?

Kripto varlıklar diye adlandırdığımız kripto paralar son zamanlarda hem Dünya gündeminde hem de Türkiye gündemini çokça meşgul etmektedir. Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelikte, “dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar” olarak tanımlanmıştır. Kripto varlık hizmet sağlayıcılar ise, söz konusu kripto varlıkların alım satımlarına elektronik işlem platformları üzerinden aracılık etmektedir.

Kripto paralar dijital ortam dediğimiz bir ortamda üretilmektedir. Dünya dediğimiz yerin tam olarak neresinde üretilmekte, yetkililer kim, hukuksal zeminde kimle mücadele edilecek kimsenin de tam olarak bilmediği bir yapı bulunmaktadır.

Kripto paralar devletlerin varlık sebebini sorgular hale getirmiştir. Bilindiği üzere paralar devletlerin nişanı ve gücünü temsil etmektedir. Para basmak işi devletlerin tekelinde ve yetkisindedir. Para bir otoritedir. Para satınalma gücü paritesinin en büyük ifadesidir. Para basma erkini kaybeden devletler başka bir ülkenin sömürgesi olmaktan kurtulamazlar.

Türkiye gibi ülkeler kendi paralarının değerini korumakta güçlük çekmektedirler. Üstüne bir de kripto paralar eklenince sorun daha da kronikleşiyor.

Ulaşılabilen verilere göre, 5.500 ile 9.000 adet kripto para birimi bulunmaktadır. Her hafta bir kripto para çıkmakta ve çıkan kripto paraların sadece yüzde 36’sı varlığını sürdürmektedir.

Peki ne olacak kripto para gelecek mi? Gidecek mi?

Pandemi bizleri derinden etkilemektedir. Dijitalleşen dünya da pandemi dijital dünyanın kapısını ardına kadar açtı. Hiç bilgisayar kullanmayan kişiler dahi mecburen kullanmaya zorlanmaktalar. En azından sistem bu yönde getirdi altın tepside bize sundu dijital dünyayı…

Dolayısı ile, dijital paralarda Türkiye’de de Dünya’da olduğu gibi revaçta bir konu…. Herkes çıldırmış gibi kripto para ticaretiyle uğraşır oldu.

Halbuki Avrupa kripto paralara ilgi göstermiyor. Japonya ise, en az ilgi gösteren ülke olarak dururken Türkiye ise, en çok ilgi gösteren dördüncü ülke konumundadır.

Türkiye de son iki üç olayda görünen dolandırıcılık olayları patlak vermese Türkiye’nin kurumları harekete geçip müdahale etmeyecekti. Bu nedenle kurumlar müdahale etmek de denetlemekte gecikmektedirler.

Hem Tosuncuk olayında hem de Thodex olayında devlet geç kalmıştır. Vatandaş mağduriyet yaşamaktadır. Halbuki devlet vatandaşı için vardır. Tabiki dünya da da kripto paralar ile ilgili dolandırıcılık olayları var. Ama kripto paraların arkasında bir devlet olmadığı için, aynı emtia gibi alınan ve satılan kripto paraların sahibi de kaçmakta özgür davranıyor. Tam da dolandırıcılık bu bahiste kendini gösteriyor.

Eğer devleti yönetenler eğitimli olup, Dünya’yı takip etse, hatta ileri vizyonda Dünya’nın Türkiye’yi takip ettiği bir yapı kurabilse idik. Bugün bahsedilen dijital dolandırıcılık denen kripto para ile birlikte pandemi cehenneminden korkmazdık.

Bir ülke de üç şey at başı gitmiyorsa, sorun ciddidir.

Bir temsil ile anlatayım; en azından eğitim devlet ve ticaret at yarışlarındaki gibi at başı yarışı sürdürmüyorlarsa her zaman aksaklık çıkacaktır.

Eğer devlet önde giderse, insanlar ne yapacaklarını bilemezler devlet baskı üretir. Eğer ticaret önde giderse devlet vergi için baskı üretir. Eğer eğitim önde giderse hem devlete hem ticarete eğitim vereceği için ticaret gelişir, devlet her yönünle bayındır olur.

Vesselam…

Mehmet Emin TATLI

 

 

Etiketler: » » » » » » »
115 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İnsan Olabilmek!

  14 Mart 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  İnsan Olabilmek! 2021 Yılının ilk aylarında Coronavirüs ile mücadelemiz devam ederken bir yandan da yaşamak ve hayata tutunmak, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için çalışarak eve ekmek götürmenin derdine düştük. Evet! Şu aralar çok iyi olduğumuz söylenemez ama en azından “Sağlıklıyız” diyebilmek çok güzel. Bedenen ve ruhen sağlam bir şekilde yaşayabilmek, topluma ayak uydurabilmek Sağlıklı bir birey olabilmek ile mümkün. Sağlık sadece hastalanmak veya sakatlanmak değildir. Sağlık aynı zamanda zinde kalabilmek, güçlü olabilmek, beden...
 • Artık kabuk bağlayan bu yara iyileşecek!

  22 Şubat 2021 Yazarlar

  Artık kabuk bağlayan bu yara iyileşecek! Bu Hafta Diyarbakır Annelerine destek olmak için Diyarbakır HDP İl Binası Önünde evlat nöbeti tutan anneleri ziyaret ettim. Bir çadır kurulmuştu. Çadırın kapısından içeri girdim. Önce ne diyeceğimi bilemedim. Kimi ağlıyor, kimi dua ediyor, kimi evladının fotoğrafını seviyordu. Irak Gara Şehitlerimizin anneleriyle daha dün burada evlat nöbetindeydiler. Nasıl iyi olsunlar ki! Çok üzgünler! Benim de açıkçası içim kan ağlıyordu. Yüreğime söz geçirememiştim. Soluğu evlat nöbeti tutan annelerimizin y...
 • Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

  16 Şubat 2021 Yazarlar

  Narkoz Haber’in Değerli Okuyucuları Merhabalar; 24. UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ ONUR ÖDÜLLERİ VE BAŞARI ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU! 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında 24. kez gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülleri oyuncu Nur Sürer ve oyuncu-şarkıcı Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu-şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğlu’na verilecek. İlki 1998 yılın...
 • Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahramanlara Bir Sözümüz Var Bizim

  16 Şubat 2021 Yazarlar

  Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahramanlara Bir Sözümüz Var Bizim Bu Vatan Uğruna Şehit Düşenlere Biz Sözümüz Var Bizim "Yıllarca seni bekledim "Bekle demiştin" seni bekledim, böyle mi gelecektin!" 5 yıllık bekleyişin ardından hasretle yankılanan feryadın son durağı:  Al yıldızlı bayrağa sarılmış tabuta sarılmak! 13 Şehidimizin ardından ne söylesek, yanan yüreğimizi nasıl söndürsek... Hain desen yetmez, Katil desen yetmez, Pislik desen yetmez yetmez... Hiçbir kelime bu katliamı anlatmaya yetmez. Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahraman...