Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık

22 Ekim 2021

Sayın Rektör bugün günlerden “Milli Mücadele”

Mezine Sirakaya

Mezine Sirakaya
info2@narkozhaber.com
Sayın Rektör bugün günlerden “Milli Mücadele”

Sayın Rektör bugün günlerden “Milli Mücadele”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Türkiye Bilimler Akademisi Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Milli Mücadeleye Yerel Bakışlar” sempozyumunda konuşan Gaziantep Üniversitesi rektörü Arif Özaydın’ın konuşması dinleyicileri şok ederken programa katılan birçoğu henüz dolarla karşılaşmamış lise ve ortaokul öğrencileri rektörün konuşmasını çözmeye çalıştı.

Akademisyenlerin,  yerel tarihçilerin katıldığı ve öğrencilerin katıldığı bu sempozyumda rektörden beklentimiz gümbür gümbür Milli Mücadeleyi anlatmasıydı. Ancak kürsüye çıkan rektörümüz “Zenginin malı, züğürttün çenesi yorar” diyerek kendi çenesini yordu.

Gaziantep Üniversitesi rektörü Arif Özaydın’ın konuşmasını sizinle de paylaşayım olduğu gibi son sözü birlikte söyleriz.

“Milli mücadele ile ayakta kalacağız. Birliğimizi Allah daim eylesin, bende bu coğrafyanın çocuğu olarak bizzat biliyorum. Maraş’ı bilirim, Antep’i bilirim, Urfa’yı bilirim. Buradaki verilen mücadeleyi derinden bilirim ama ben ders çıkartarak birkaç kelam etmek istiyorum. Bugün ki saldırılar karşısında sessiz kalmayacağımızı bildirmek istiyorum, aslında bütün hikâye şudur; sanayi devriminden bu yana yükselen bir batı var ve bugün içine girmiş küçülmüş aşaması yapılan bir batı var. Ayrıntısına girmek istemiyorum. Bir dahakine gireriz ama daha önemlisi bizde de bir söz var “Zenginin malı, züğürttün çenesi yorar”  diye. Asla bakınız şu sözle çenemi yormayacağım, benim bir düşüşüm ve bir yükselişim var aslında bütün hikâye bu. Çünkü yükselişi durdurmak istiyorlar. Dün durdurmak istediler durduramadılar, bugünde durdurmak istiyorlar. Dün toprağımıza saldırdılar, bugün ekonomimize saldırıyorlar. Ama bir ekonomi hocası olarak asla durduramayacaklar. Yükselen Türkiye’nin önünü tıkamayacaklar. Peki, neye göre diyorsunuz hocam, şu salondaki insanlara güveniyorum,  size güveniyorum.  Var mısınız? Siz varsanız bende varım. Sonrada birkaç kelime daha yapıp toplantıyı uzatmadan daha konuşacak insanlar var haklarını yemeden gelmek istiyorum. Türkiye’nin iki tane sorunu var. Bir tanesi, ekonomi. Ekonominin sorunu da topyekûn bir ekonomi sorunumuz yok. Sadece bir sorunumuz var. Sadece enflasyon sadece, fiyat sorunumuz var. Fiyat üzerinden saldırıyorlar bize ama bu ülkenin ekonomisini birkaç para oyunu karşısına asla bırakmayacağız. Dün faizle birlikte bir eylem oldu. Sakin olmanızı istiyorum, bir ekonomi hocası olarak konuşuyorum; dolara altına bakmayın! Ekonomimiz yürüyor, yolundadır. Nerden biliyorsunuz? Sanayiden biliyorum Gaziantep’ten biliyorum”

Hiç kesintisiz rektörümüzün konuşmasını sizinle paylaştım.

Ben çoğu kelimeleri anlayamadım. Çünkü ekonomi o kadar iyi ki sanırım hafızam almadı. Doların 10 Tl’yi bulduğu altının tavan yaptığı, benzinin 9’a dayandığı, gıda ve diğer zorunlu ihtiyaçların alabildiği kadar yükseldiği, doğalgaz, elektrik, su….. gitti gidiyor.

Vatandaş artık hesap yapmayı bıraktı. Rektörümüzde sanırım durumdan haberdar olmalı ki yangına su dökeyim dedi. Sayın rektörüm bu yangın suyla birkaç süslü cümlelerle sönmez. Tavsiyem ekonomi hocası olarak vatandaşın mutfağına girin, esnafı ziyaret edin. Sonra bu konuda bir ekonomi zirvesinde fikrinizi gündeme getirin.

“KEŞKE MİLLİ MÜCADELE KAHRAMANLARINI ANLATSAYDINIZ”

Milli Mücadele’nin 100’üncü yılında salona gelen genç beyinlere geleceğe ışık tutacak öğrencilere Gaziantep’in Kurtuluş Mücadelesini ve 100. Yılın önemini anlatsaydınız. Milli Mücadelenin kahramanlarını Gazianteplileri anlatsaydınız. Kurtuluş meşalesini yakan Karayılan, Şahinbey ve daha nice kahramanları anlatsaydınız. Her şeyden önce keşke sözlerinize Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anlatarak başlasaydınız.

Gaziantep Kurtuluş mücadelesi boyunca, Gazianteplilerin kendi imkânlarıyla Fransızlarla kafa tutuğunu, aç kaldıklarını, açlıktan zerdali çekirdeği yediklerini ve birçoğunun zehirlendiğini anlatsaydın.

Sarımsak Tepeyi, Şehitkamil’i, Şahinbey’i, Karayılan’ı Tüfekçi Yusuf’u, Azap Osman’ı ve daha onlarca kefensiz yatan kahramanları anlatsaydın.

“GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ANLATSAYDIN”

Gaziantep Belediye Başkanı Hamdi Kutlar’ın Hemşerilik Belgesi’nin Atatürk’e verdikten sonra yaptığı konuşmada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gaziantep güzel şehir, Gaziantepliler vatansever, cesur ve çok çalışkandır. Bu şehir her hizmete layıktır. Gereken her yardım yapılacaktır” dediğini ve “Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar yalnız Antep’i değil tüm Türkiye’yi kurtardılar” sözlerini anlatsaydınız.

Ben rektörümüzden böyle bir programda gençlere ekonomiyi değil, siyaset yapmayı değil tarih ve milli mücadeleyi anlatmasını isterdim.

Çünkü o gençlerin ihtiyacı olan şey Milli Mücadele Ruhunu anlamaktır ve anlatmaktır. Bu gençlere “Neden bu Yüzden Gaziantep’i” birileri iyi anlatsın. Anlatsın ki vatana millete hayırlı evlatlar yetişsin. Bayrağı bayrak yapan şeyin üstündeki kan olduğunu öğrensinler. Dürüst, vicdanlı, adaletli gençler yetişsin. Kurtuluşumuz ve geleceğimiz o salonda ki gençlerdir.

Son söz sizlerin değerli okurlarımızın!

Son olarak sayın rektörüm Antep değil GAZİANTEP,  Maraş değil KAHRAMANMARAŞ, Urfa değil ŞANLIURFA

Kalın sağlıcakla…

Etiketler: » » » » » » »
585 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Asgari Ücret Neden? Düşük !

  04 Aralık 2021 Mehmet Emin TATLI, Yazarlar

  Asgari Ücret Neden? Düşük ! Asgari ücret ülkemizde neden düşük? Sorusuna basit bir cümle ile açıklık getirelim. Çünkü asgari ücretin hesaplama kriterleri yanlış. Asgari Ücret Neden? Düşük ! Yanlışlık ise şudur. Çalışanın ailesi dikkate alınmadan asgari ücret belirlenmektedir. Düzeltmek için, asgari ücretin mahzurlu kısımlarını tekrar gündeme getirip değiştirmek gerekiyor. Asgari ücret, işçi ve ailesinin günün ekonomik ve sosyal koşullarına göre insanca yaşamasını sağlayabilecek, insanlık onuruna yakışacak ve emeğin sömürülmesini önleme...
 • Farkındalık her zaman fark edilir

  04 Aralık 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  Farkındalık her zaman fark edilir Gaziantep Kalesi "3 Aralık Engelliler Günü" dolayısıyla mora bürünmüştü. Çok güzel bir görüntü ve farkındalığa dikkat çekmek için çok anlamlı. Hepimiz asıl engelin sevgisizlik olduğunu biliyoruz. Engel dediğimi şey SEVGİSİZLİK, MERHAMETSİZLİK, VİCDANSIZLIKtır. Son dönemlerde şehrimizde gelişen şiddet olayları, cinayetler hepimizi çok üzüyor. Bu şehir ve başka şehirlerde kadınlar ölmeyi, çocuklar dövülmeyi hak etmiyor. Sosyal Yaşama uyum sağlayamayan bazı hasta insanların tedavisi şart. Sorunun temel...
 • Plastik Ambalajların İnsan Sağlığına ve Ekonomiye Etkisi

  24 Kasım 2021 Mehmet Emin TATLI, Yazarlar

  Plastik Ambalajların İnsan Sağlığına ve Ekonomiye Etkisi Plastik malzeme ambalaj olarak satılmıyor. Plastik malzeme içindeki malzemenin fiyatı ile satılıyor. Bu bir ekonomik sistemdir. Ambalajlama; hijyen yalanı ile petrokimya tüccarlarının kurduğu ekonomik sistemin adıdır. Hijyen adı altında her şeyi ambalajlayan üreticiler, tüketicilerin ekonomisinden daha fazla pay alabilmek için hijyen argümanını kullanıyor. Hijyen denen şey aslında koca bir aldatmacadan ibaret, bilindiği gibi plastik ambalajlar güneşte kaldığında içinde bulund...
 • TEPAV Gaziantep’e ne katar!

  13 Kasım 2021 Mezine Sırakaya, Yazarlar

  TEPAV Gaziantep'e ne katar! “Gaziantep’te Kamu-Özel Sektör Diyaloğu ile Vizyon Tayini” başlıklı müzakereli tercih çalıştayının ikincisi başarıyla düzenlendi. Hoş birincisi Gaziantep’e ne kattı onu bilmiyoruz ama, öncelikle çalıştayımız Gaziantep’e hayırlı olsun. Önemli bir çalıştay olmalı ki Sayın Valimiz Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatma ŞAHİN’de açılış konuşması yaparak şehrimiz için önemli bir katkı sunmuş oldu. Bende bir katkım olsun diyerek biraz araştırıyım dedim bu TEPAV nedir, ne iş yapar… Türkiye ...