logo

TÜRK ASKERİ SÜLEYMAN ŞAH SAYGI KARAKOLUNU BOŞALTTI

AKP’nin Suriye’de ki yönetime karşı silahlı militanlara destek verdiği konusunda binlerce başlık atıldı, Türkiye’de eğitim kampları kurulduğu günlerce konuşuldu gelinen noktada ise IŞİD’in kontrolünde olan Suriye topraklarındaki Osmanlı türbesinde görev yapan askerlerimiz cumartesi gecesi tahliye edildi.

Bu olayla birlikte Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez dün gece toprak kaybetti.

Resmen kendisine ait olan bir topraktan vazgeçti.

AFP: Türk birlikleri IŞİD’in kontrolünde olan Suriye topraklarındaki Osmanlı türbesinde görev yapan askerlerini tahliye etti. 700 askerden oluşan Türk birlikleri cumartesi gecesi Suriye topraklarına girerek IŞİD’in tehdidi altındaki askerlerini ülkeye geri getirmek üzere operasyon yaptı.

Reuters: Türk ordusu 39 tankın da dahil olduğu 100 askeri araçla Suriye’ye girerek gece saatlerinde başlattığı operasyonla Süleyman Şah Türbesi’ndeki askerlerini tahliye etti. Operasyonu Başbakan Davutoğlu açıkladı.

AP: Türkiye gece yarısı Suriye’ye başlattığı operasyonla Osmanlı türbesini koruyan askerlerini tahliye etti. Ordudan yapılan açıklamada bir askerin ‘kaza sonucu’ hayatını kaybettiğini açıkladı. Başbakan Davutoğlu ise türbenin Suriye’de yeni bir yere nakledileceğini söyledi.

New York Times: Türk ordusu Suriye’ye başlattığı askeri operasyonla, bir süredir IŞİD’in kuşatması altında olan Süleyman Şah Türbesi’ni Türkiye’ye getirdi ve burayı koruyan askerlerini tahliye etti.

BBC: Türkiye Süleyman Şah Türbesi’ni tahliye etmek için Suriye’ye girdi. Tankların da dahil olduğu büyük bir konvoy, Süleyman Şah’tan geri kalanları ve türbeyi koruyan askerleri geri getirdi.

CNN: Yaklaşık 40 Türk askeri tarafından korunan Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi devam eden güvensizlik ortamı nedeniyle boşaltıldı. Türbe Suriye’de bulunmasına rağmen Türk toprağı olarak sayılıyordu.

France 24: Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu Pazar sabahı Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türk askerleri tarafından korunan Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’nin askeri bir operasyonla başarılı şekilde tahliye edildiğini duyurdu. Türk ordusunun yaptığı açıklamada operasyon sırasında çatışma yaşanmadığı ancak bir askerin kaza sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti 29 Ekim 1923 yılında kurulduğundan beri tarihinde ilk kez toprak kaybetti. Türkiye’nin yurt dışındaki tek toprağı Süleyman Şah Türbesi dün resmen boşaltıldı. Süleyman Şah Türbesi resmen Suriye’ye ya da cihatçılara terkedilmiş oldu.

Cumhuriyetin dış politikası “yurtta sulh cihanda sulh” ilkesine dayalıydı. Misakı Milli sınırları içerisinde komşularla barış içinde bir arada yaşamaya dayalıydı. Bu nedenle Cumhuriyet’in kurulmasının ardından Balkan Paktı’ndan Sadabad Paktı’na kadar komşularla barış ve kardeşliği geliştiren platformlar kuruldu. Hiçbir toprak da talep edilmedi, toprak verme konusunda da ödün verilmedi.

Yabancı basın operasyonu son dakika gelişmesi olarak dünyaya duyurdu.

TÜRKİYE SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİNİ ELİ SİLAHLI MİLİTANLARA TESLİM ETTİ

Etiketler: » »
189 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?