logo

Gaziantep Haber, Gaziantep Gastronomi, Gaziantep Son Dakika, Gaziantep Sağlık
88 Kez Görüntülendi.
Sınav Kaygısını Nasıl Önleyebiliriz!

Sınav Kaygısını Nasıl Önleyebiliriz!

SANKO Üniversitesi Hastanesi, Çocuk ve Ergen Ruh sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Burcu Gökalp Özcan, Narkoz Sağlık Dergisi’nin hazırlamış olduğu “Sağlıklı Sohbetler” Programında Mezine Sırakaya’nın konuğu oldu. Sınav Kaygısını Nasıl Önleyebiliriz!

Uzmanı Dr. Burcu Gökalp Özcan Sınav Kaygısı yaşayan öğrencilerin ailelerini uyararak bilgilendirdi.

Sınav kaygısı nedir? Kaygının fiziksel belirtileri nelerdir? Bu belirtiler nereden kaynaklanır? Kaygının azaltılabilmesi için önerileriniz nelerdir? Ailelere düşen görevler nelerdir? Sınav esnasında aklımıza gelebilecek negatif düşüncelere alternatif düşünceler nelerdir? Öneriler

 

Peki neden kaygı çok gerekli ve hayati dedik? Çünkü hayatımızı tehlikeye sokan durumlarda, örneğin “üzerimize hızla bir araba geliyorsa” ya da “vahşi bir hayvan bize saldırmak üzereyse” beynimiz bu tehlikeyi algılar ve otomatik bir yanıt başlatır. Buna “Savaş ya da kaç yanıtı” diyoruz. Bu yanıtın başlamasındaki önemli rol “kaygı” duygusuyla alakalıdır. Kaygı başladığında vücudumuzda az önce saydığımız belirtiler başlayacak ve bizi olası tehlikelerden korumuş olacaktır. Kaslarımıza yeterli oksijen ve besin gereklidir, acil durumlarda organize olmak ya da yavaş düşünmek gibi bir seçenek yoktur.   Peki ortada gerçek bir ölüm tehdidi yoksa sınavda neden vücudumuz böyle bir tehdit varmış gibi davranıyor? Burada zihnimize gelen olumsuz düşünceler beynimizin yanılmasına ve “yanlış alarm” çalışmasına neden oluyor. (Sınavda yapamayacağım, herkes bana gülecek, iyi bir geleceğim / işim olmayacak, yalnız kalacağım, işsiz olursam yeterince beslenemeyeceğim, hastalanacağım, öleceğim, vb. gibi)

Etiketler: » » » » » »
Video Hakkında Yorumunuzu Yazın
1+1 = ?