24° Açık
 • EURO 7.40
 • DOLAR 6.29

“Omurgamız sağlam olursa, dolar belimizi kıramaz”

Mezine Sırakaya - 13 Ağustos 2018 18:10 A A

ABD ve Türkiye ilişkileri:  Türkiye ne zaman ABD’ye karşı, kendi çıkarları için aksi karar alsa ilk tepkisi kriz yaratmak oldu.

Geçmişte yaşanan birçok krize direnemedik ve hep boyun eğmek zorunda kaldık.  Bir kere boyun eğdiniz mi hep eğersiniz. Kafanızı dik tutmak için omurganız sağlam olmalı…Omurgamız sağlam olursa, dolar belimizi kıramaz.

Türkiye’nin dış politikasında batıya ve özellikle ABD’ye yakınlaştığı dönemler; Türkiye, Sovyetler Birliği’ne karşı güvenliğini korumak ve bu yıllarda iyice kötüleşen ekonomisini düzeltebilmek için ABD’nin ekonomik ve askeri desteğini aldığımız doğrudur. Marshall Planı ile yaşanan süreçte, ABD’nin Türk kamuoyundaki imajı güçlendi ve Amerikan mallarını kullanmak bir prestij haline geldi. Kendimizi Hollywood kahramanlarının hayranı olarak bulduk. Türkiye neredeyse 50 yıllık yönünü bu şekilde belirlemiş oldu.

Devletler,  Uluslararası ilişkilerini kendi menfaatleri doğrultusunda belirler ve uygular bu balamda zaman öyle işledi, bugün ise bu ilişki yön değiştirdi.

Geçmişte yaşadığımız bazı Türkiye- ABD krizlerini hatırlamakta fayda var.

ABD ile Türkiye’nin müttefiklik ilişkilerinde; 1951 yılında inşaatına başlanan Aralık 1954’de Türk Silahlı Kuvvetleri ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde ortak kullanıma açılan İncirlik Üssü önemli bir pazarlık aracı oldu.

ABD’nin Irak’ı işgal sürecindeki 1 Mart tezkeresi kararının, iki ülke arasında en çok iz bırakan krizlerden biridir. O dönem Türk askerlerin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına ilişkin tezkere TBMM’den geçmedi ve büyük bir kriz yaşandı.

2003’te Irak’ın Süleymaniye kentinde Amerikan askerleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı subayların bulunduğu karargâha baskın düzenleyerek askerlerimizin kafasına çuval geçirdi. Türk askerinin itibarını zedelemek için ellerinden geleni yaptılar.

Ortadoğu’da daha etkin olma çabası ile hareket eden ABD Kobani’de PYD ve bileşenlerine Türkiye’ye rağmen silah yardımı yapması, YPG’yi terör örgütü olarak görmemesi ilişkilerimizin gerilmesine sebep oldu.

Anlayacağınız inişli çıkışlı yürüyen TÜRKİYE-ABD ilişkisinin yön değiştirdiği nokta da PAPAZ BRUNSON krizi patlak verdi.

Aslında sadece bir bahane… Son yıllarda dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin- Türkiye ilişkilerimizin güçlenmesi, Rusya ile yakınlaşmamız,  Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boyun eğmemesi, devletin kararlılığı, Türk Milletinin direnmesi, tek yürek olması, ABD’nin Ortadoğu’da istediği sonucu alamaması fitili ateşledi ve kendimizi ekonomik bir savaşın içerisinde bulduk. Elbet bugünler geçecek ve Türkiye kendisini dolarla terbiye etmeye çalışanlara hak ettiği dersi verecektir. Artık o eski TÜRKİYE yok.

DİRENME GÜCÜMÜZ MEVCUT

Milli mücadelenin hemen ardından ekonomik sıkıntılarla yüzleşen ve hatta Osmanlı’dan kalan borçlarla pençeleşen Türkiye Ekonomisi günümüze kadar olan süreçte yeterince iktisadi politika üretememesi,  sürekli krizlerle yüzleşmemize sebep oldu. Ancak son yıllarda büyüyen Türkiye onları o kadar çok korkutmuş olmalı ki, bir panik içerisindeler. 15 Temmuz darbe girişimi ile kalkıştıkları yok etme politikaları suya düşünce şimdi de ekonomik savaş açmaktan kaçınmadılar. AB ülkeleri, Çin, Rusya ve birçok ülkeye yaptırım uygulamaya kalkan Trump, şüphesiz ki tüm dünyanın ticari dengelerini alt üst ediyor. Bu aklı başında birinin yapabileceği bir durum değil. Bence bir sağlık kontrolünden geçmesinde fayda var.

Finansal operasyona karşı mücadele edebilirsek Türkiye ne kadar güçlü olduğunu gösterecektir. Kırılgan bir ekonomiye sahip olsak da dış etkilere karşı direnme gücümüz mevcut…

ABD’nin Türkiye ye karşı açtığı ekonomik savaş ile mücadele etmek her TÜRK vatandaşının görevidir. Türk Milleti “Türkiye ile aramız iyi değil diyerek ekonomik saldırı açanlara haddini bildirecektir. Böyle bir dönemde Kurtuluş mücadelesi verirken Türk Lirasını dolara yatıranlar takip edilmelidir. Bu balamda ivedilikle ülkeyi yönetenlerin varsa dolarlarını bozdurmaları milletimize motivasyon olacaktır.

EKONOMİNİN KANAYAN YARASI İSRAF

Ekonominin diğer kanayan yarası israfı önlemek şart; Her evde en az 2 araba, herkesin elinde son model telefon, kıyafetler gardroplara sığmazken yeni alınan kıyafetleri hiç söylemeye gerek yok. Boşa akıtılan su, çöpe atılan ekmek, enerji israfı hangisini sayacağım bilmiyorum. Başta hükumet ve bizler, israftan kaçınmalı ve yerel ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz. Türkiye çok krizler atlattı bunu da elbet atlatacaktır.

TARİHTEN DERS ALINMALI

Osmanlının çöküşüne neden olan, Askerî kurumlarda ki disiplinsiz, itaatsiz ortam; adaletsiz vergi dağıtımı tarzı, sermaye birikiminin bulunmaması, üretimin olmaması, sanayiye yeterince önem verilmemesi,  teknolojik gelişmelerin takip edilememesi, yoğun göçün yol açtığı sosyokültürel ve ekonomik sorunlar, dışarıdan alınan borçlar,  Batı’daki gelişmeleri yakalamak amacıyla yapılan çalışmaların yetersizliği, ekonomik sorunlar,  çağın gerisinde kalınması ile eğitim alanındaki bozulmalar… Tarihten çıkaracağımız derstir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının çetin mücadelesi ile küllerinden yeniden doğan Türkiye Cumhuriyeti devleti Osmanlı döneminden kalan borçlarla boğuşurken bir yandan da kalkınma hamleleri ve yeni ekonomi politikaları üretmeye çalıştı. Bugünlere kolay gelmedik. Ağır bedeller ödedik.

Ulusal ve Siyasi bağımsızlığın diğer bir ayağı,  EKONOMİK Bağımsızlıktır. Bir devletin ekonomik yapısı ne kadar güçlü olursa, bedeni o kadar az yara alır. Bundan dolayıdır ki 17 Şubat 1923 İzmir İktisat Kongresi çok önemlidir.

Türkiye çiftçisiyle, işçisiyle, işvereniyle top yekûn tek vücut olmuş milli ekonomik canlandırılması için ekonomik bağımsızlığın elde edilmesine dair kararlar almıştır.

Bugün yine tek vücut,  tek yürek olma zamanıdır. Yeni ve gelişen dünyada Büyük Türkiye olmak için yapılan yanlışlar düzeltilmeli ve milli ekonomiye geçilmelidir. Üretmek ve kimseye bağımlı olmamak. Markalar yaratmak, teknolojiyi iyi kullanmak zamanımızı boşa değil üretime harcamak gerekmektedir.

Türkiye’yi dolarla terbiye etmeye kalkanlara verilebilecek en iyi cevap güçlü TÜRKİYE olma yolunda yeni adımlar atmaktır.. Türk Lirası Türk Milletiyle değer kazanacak inşallah.

Hoşçakalın!

 

 

Bu haber 416 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 18:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Yıldırım, “GTO Üyesi KOBİ’ler 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecek”
  GTO BAŞKANI YILDIRIM:KOBİ’LER “NEFES” ALACAK Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, “KOBİ Destek (Nefes) Kredisi başvurularına başlandığını söyledi. GTO Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım, GTO Üyesi KOBİ’lerin aylık yüzde 1,85 ile 100 bin liraya kadar kredi kullanabileceğini belirtti. Yıldırım; aralarında katılım bankalarının da yer aldığı 8 banka ile imzalanan anlaşma ile “KOBİ DESTEK (NEFES) Kredisi” […]
 • 02
  Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO ’da
  KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM UZMANI DOÇ. DR. GÜZEL, HASTA KABULÜNE BAŞLADI Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nde hasta kabulüne başladı. Doç. Dr. Ali İrfan Güzel, 1977 yılında Hatay’da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Hatay’da tamamladı. 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime […]
 • 03
  “Dünya bir ev olsaydı Mutfağı kesinlikle GAZİANTEP olurdu”
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, 1’incisi düzenlenen Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali’nde Yesemek Rastaurant lezzet sokağınına damgasını vurdu. (GastroAntep) Gaziantep Uluslararası Gastronomi Festivali kapsamında açılan lezzet sokağında, şehrin tecrübeli ismi Yesemek Restaurant, Gaziantep’in meşhur damak keyfi BEYRAN ve PAÇA ile yoğun ilgi odağı oldu. Gaziantep AKP Milletvekili Derya Bakbak’ta standa ilgi gösteren vatandaşlarla sohbet ederek, çiğ […]
 • 04
  HKÜ eğitim fakültesi akademik kurul toplantısı gerçekleşti
  Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Eğitim Fakültesi, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Güz Dönemi Akademik Kurul Toplantısı Hukuk Fakültesi Cine Amfi’de gerçekleştirildi. 49 ÖĞRETİM ELEMANI KATILDI HKÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şener Büyüköztürk’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ile HKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yaşar Özbay’ın eşlik ettiği toplantıya, 49 öğretim elemanı katıldı. […]
 • 05
  Gastroantep uluslararası festival markası olma yolunda
  Fuarlar gibi festivallerin de kentlerin ekonomisine önemli katkılar sağladığını ifade eden Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı Şef Tahir Tekin Öztan Vali Yerlikaya ve Başkan Şahin’i kutlayarak “Gaziantep’e marka bir festival kazandırmak için yapılan çalışmaları destekliyor, emeği geçenlere kentimiz ve ülkemiz adına teşekkür ediyorum” dedi. Anadolu Mutfağını Araştırma Geliştirme ve Koruma Derneği Başkanı […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU