Parçalı bulutlu
 • EURO 6.04
 • DOLAR 5.32

“Omurgamız sağlam olursa, dolar belimizi kıramaz”

Mezine Sırakaya - 13 Ağustos 2018 18:10 A A

ABD ve Türkiye ilişkileri:  Türkiye ne zaman ABD’ye karşı, kendi çıkarları için aksi karar alsa ilk tepkisi kriz yaratmak oldu.

Geçmişte yaşanan birçok krize direnemedik ve hep boyun eğmek zorunda kaldık.  Bir kere boyun eğdiniz mi hep eğersiniz. Kafanızı dik tutmak için omurganız sağlam olmalı…Omurgamız sağlam olursa, dolar belimizi kıramaz.

Türkiye’nin dış politikasında batıya ve özellikle ABD’ye yakınlaştığı dönemler; Türkiye, Sovyetler Birliği’ne karşı güvenliğini korumak ve bu yıllarda iyice kötüleşen ekonomisini düzeltebilmek için ABD’nin ekonomik ve askeri desteğini aldığımız doğrudur. Marshall Planı ile yaşanan süreçte, ABD’nin Türk kamuoyundaki imajı güçlendi ve Amerikan mallarını kullanmak bir prestij haline geldi. Kendimizi Hollywood kahramanlarının hayranı olarak bulduk. Türkiye neredeyse 50 yıllık yönünü bu şekilde belirlemiş oldu.

Devletler,  Uluslararası ilişkilerini kendi menfaatleri doğrultusunda belirler ve uygular bu balamda zaman öyle işledi, bugün ise bu ilişki yön değiştirdi.

Geçmişte yaşadığımız bazı Türkiye- ABD krizlerini hatırlamakta fayda var.

ABD ile Türkiye’nin müttefiklik ilişkilerinde; 1951 yılında inşaatına başlanan Aralık 1954’de Türk Silahlı Kuvvetleri ve Amerikan Hava Kuvvetleri’nin hizmetinde ortak kullanıma açılan İncirlik Üssü önemli bir pazarlık aracı oldu.

ABD’nin Irak’ı işgal sürecindeki 1 Mart tezkeresi kararının, iki ülke arasında en çok iz bırakan krizlerden biridir. O dönem Türk askerlerin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına ilişkin tezkere TBMM’den geçmedi ve büyük bir kriz yaşandı.

2003’te Irak’ın Süleymaniye kentinde Amerikan askerleri, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na bağlı subayların bulunduğu karargâha baskın düzenleyerek askerlerimizin kafasına çuval geçirdi. Türk askerinin itibarını zedelemek için ellerinden geleni yaptılar.

Ortadoğu’da daha etkin olma çabası ile hareket eden ABD Kobani’de PYD ve bileşenlerine Türkiye’ye rağmen silah yardımı yapması, YPG’yi terör örgütü olarak görmemesi ilişkilerimizin gerilmesine sebep oldu.

Anlayacağınız inişli çıkışlı yürüyen TÜRKİYE-ABD ilişkisinin yön değiştirdiği nokta da PAPAZ BRUNSON krizi patlak verdi.

Aslında sadece bir bahane… Son yıllarda dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip Çin- Türkiye ilişkilerimizin güçlenmesi, Rusya ile yakınlaşmamız,  Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın boyun eğmemesi, devletin kararlılığı, Türk Milletinin direnmesi, tek yürek olması, ABD’nin Ortadoğu’da istediği sonucu alamaması fitili ateşledi ve kendimizi ekonomik bir savaşın içerisinde bulduk. Elbet bugünler geçecek ve Türkiye kendisini dolarla terbiye etmeye çalışanlara hak ettiği dersi verecektir. Artık o eski TÜRKİYE yok.

DİRENME GÜCÜMÜZ MEVCUT

Milli mücadelenin hemen ardından ekonomik sıkıntılarla yüzleşen ve hatta Osmanlı’dan kalan borçlarla pençeleşen Türkiye Ekonomisi günümüze kadar olan süreçte yeterince iktisadi politika üretememesi,  sürekli krizlerle yüzleşmemize sebep oldu. Ancak son yıllarda büyüyen Türkiye onları o kadar çok korkutmuş olmalı ki, bir panik içerisindeler. 15 Temmuz darbe girişimi ile kalkıştıkları yok etme politikaları suya düşünce şimdi de ekonomik savaş açmaktan kaçınmadılar. AB ülkeleri, Çin, Rusya ve birçok ülkeye yaptırım uygulamaya kalkan Trump, şüphesiz ki tüm dünyanın ticari dengelerini alt üst ediyor. Bu aklı başında birinin yapabileceği bir durum değil. Bence bir sağlık kontrolünden geçmesinde fayda var.

Finansal operasyona karşı mücadele edebilirsek Türkiye ne kadar güçlü olduğunu gösterecektir. Kırılgan bir ekonomiye sahip olsak da dış etkilere karşı direnme gücümüz mevcut…

ABD’nin Türkiye ye karşı açtığı ekonomik savaş ile mücadele etmek her TÜRK vatandaşının görevidir. Türk Milleti “Türkiye ile aramız iyi değil diyerek ekonomik saldırı açanlara haddini bildirecektir. Böyle bir dönemde Kurtuluş mücadelesi verirken Türk Lirasını dolara yatıranlar takip edilmelidir. Bu balamda ivedilikle ülkeyi yönetenlerin varsa dolarlarını bozdurmaları milletimize motivasyon olacaktır.

EKONOMİNİN KANAYAN YARASI İSRAF

Ekonominin diğer kanayan yarası israfı önlemek şart; Her evde en az 2 araba, herkesin elinde son model telefon, kıyafetler gardroplara sığmazken yeni alınan kıyafetleri hiç söylemeye gerek yok. Boşa akıtılan su, çöpe atılan ekmek, enerji israfı hangisini sayacağım bilmiyorum. Başta hükumet ve bizler, israftan kaçınmalı ve yerel ürünler kullanmaya özen göstermeliyiz. Türkiye çok krizler atlattı bunu da elbet atlatacaktır.

TARİHTEN DERS ALINMALI

Osmanlının çöküşüne neden olan, Askerî kurumlarda ki disiplinsiz, itaatsiz ortam; adaletsiz vergi dağıtımı tarzı, sermaye birikiminin bulunmaması, üretimin olmaması, sanayiye yeterince önem verilmemesi,  teknolojik gelişmelerin takip edilememesi, yoğun göçün yol açtığı sosyokültürel ve ekonomik sorunlar, dışarıdan alınan borçlar,  Batı’daki gelişmeleri yakalamak amacıyla yapılan çalışmaların yetersizliği, ekonomik sorunlar,  çağın gerisinde kalınması ile eğitim alanındaki bozulmalar… Tarihten çıkaracağımız derstir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının çetin mücadelesi ile küllerinden yeniden doğan Türkiye Cumhuriyeti devleti Osmanlı döneminden kalan borçlarla boğuşurken bir yandan da kalkınma hamleleri ve yeni ekonomi politikaları üretmeye çalıştı. Bugünlere kolay gelmedik. Ağır bedeller ödedik.

Ulusal ve Siyasi bağımsızlığın diğer bir ayağı,  EKONOMİK Bağımsızlıktır. Bir devletin ekonomik yapısı ne kadar güçlü olursa, bedeni o kadar az yara alır. Bundan dolayıdır ki 17 Şubat 1923 İzmir İktisat Kongresi çok önemlidir.

Türkiye çiftçisiyle, işçisiyle, işvereniyle top yekûn tek vücut olmuş milli ekonomik canlandırılması için ekonomik bağımsızlığın elde edilmesine dair kararlar almıştır.

Bugün yine tek vücut,  tek yürek olma zamanıdır. Yeni ve gelişen dünyada Büyük Türkiye olmak için yapılan yanlışlar düzeltilmeli ve milli ekonomiye geçilmelidir. Üretmek ve kimseye bağımlı olmamak. Markalar yaratmak, teknolojiyi iyi kullanmak zamanımızı boşa değil üretime harcamak gerekmektedir.

Türkiye’yi dolarla terbiye etmeye kalkanlara verilebilecek en iyi cevap güçlü TÜRKİYE olma yolunda yeni adımlar atmaktır.. Türk Lirası Türk Milletiyle değer kazanacak inşallah.

Hoşçakalın!

 

 

Bu haber 519 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 18:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  İYİ Parti Şehitkamil Meclis Üyesi Aday listesi belli oldu
  KONTENJAN 1-Orhan Kuyucu 2-Seyfullah Altunova 3-Ahmet Serdar Kaya 4-Ali Polat 5-Osman Selim Ateş 1-Murat Demir 2-Ergün Karhan 3-Serkan yılmazkar 4-Coşkun Genç 5-Faruk Artaş 6-Fatih Tosun 7-Burak Çelik 8-Ramazan özel 9-Kemal Şahan 10-Ayşe Dalbudak 11-Abdullah Güngör 12-Mehmet Özcan 13-İsmail Yalçın 14-Özge Zeytinci 15-Can Fırat Kaya 16-Mehmet Alagöz 17-Cemil Şimşek 18-Samet Çelik 19-İbrahim Sürmelihindi 20-Ali Akbay 21-Ali […]
 • 02
  İYİ Parti’nin Şahinbey Meclis Üyesi Aday listesi
  İYİ Parti  Şahinbey Belediye Meclis Üyeleri belli oldu.   1- Ali Kendirci 2 -Cengiz Kılınç 3 -Mehmet Şahin 4 -Osman Erkendirci 5 -Ramazan Kurt 6 -Metin Kiya 7 -Hüseyin Efe 8 -Cengiz Yılmaz 9 -Turgay Köşker 10- Bereket Aslan 11- Burhan Bilgiç 12 -Numan Albayram 13- Murat Kılınç 14- Ali Pişkin 15 -Osman Toprak 16- […]
 • 03
  CHP Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şahinbey Belediye Meclis Üyesi Adayları belli oldu. İşte Liste! CHP ŞAHİNBEY MECLİS ÜYESİ ADAYLAR Yılmaz Kireç Mahmut Demirel Hasan Türk Hurşit Besle Hasan Şencan Uğur Kalkan Mahmut Öztürk Mehmet Dokbay Orhan Yılmaz Ramazan Demir Erol göbelek Mehmet Aydın Yıldırım Mustafa Kaya Hanifi Kaplan Edip volkan Albayram Faruk Topalbekiroğlu Birgül Yıldırım Siret […]
 • 04
  CHP Şehitkamil Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı
  Cumhuriyet Halk Partisi ŞEHİTKAMİL Meclis Üyesi Adaylarını açıkladı. İşte o liste! KONTENJAN 1-Nizamettin Özseven 2-Canan Doğan 3-Mehmet Şentürk 4-İ.Halil Kılıç 5-Cuma Özdemir CHP ŞEHİTKAMİL MECLİS ÜYESİ ADAYLARI 1- Beyhan Külekçi 2 Mehmet Sucu 3- Seydi Vakkas Tuncer 4-Adnan Erol 5-Hasan Nesanır 6-Ersin Atar 7-Remzi Büyüknacar 8-Ali Güdücü 9-Yahya Atar 10-Hasan Çolak 11-Nuray Göktepe 12-Hurşit Yıldırım 13-Ömer […]
 • 05
  AKP Şahinbey Meclis üyeleri belli oldu
  Cumhur İttifakı’nın Gaziantep Şahinbey İlçesi Meclis Üyesi Aday Listesi belli oldu. AKP  Şahinbey Belediye meclis üyeleri aday listesi oldu. Listede, MHP’den isimler yer aldı. KONTENJAN 1-Cuma Güzel 2-Aslettin Yıldız 3-Hüseyin Kılıç 4-Mehmet Akıncıoğlu 5-Şakir Doktoroğlu 1-Osman Toprak 2-Erdem Güzelbey 3-Ayşenur Mirkelam 4-Mustafa Kaplan 5-Ahmet İnal 6-Halil Uğur 7-Şükran Yılmaz 8-Sait Şahin 9-İlker Kazıklı 10-Hilmi Öztürk […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU