KARANLIK SAYFALAR | Narkoz Haber
10° Parçalı bulutlu
 • EURO 7.30
 • DOLAR 6.74

KARANLIK SAYFALAR

Mezine Sırakaya - 14 Şubat 2012 02:21 A A

Hayatımızın karanlık  sayfaları vardır; hatırlamak istemediğimiz ve umudumuzu yitirdiğimiz! Acı ve hüznün tam ortasında kaldığımız o sayfalar. Kimimizin karanlık sayfaları bir diğerine göre daha fazladır. Kiminin de aydınlık sayfaları ışık tutar yaşam damarlarına, kan pompalar kalbine!

İnsanların hata yapması kadar doğal bir şey yoktur. Hata yapmayan insan, zaten yaşam felsefesini ve defterini açmış sayılmaz. Bizleri de olgunlaştıran hatalarımız değil midir? Hayatta iki şey vardır. Olmak ya da olmamak!

Yaklaşık 4 ay önce bir dergi çalışması yapmaya karar verdik. “Eğitime dair ne varsa” “Eğitim ailede başlar” Ogün bu gün bu şehrin neden eğitimde sonuncu sıralarda olduğunu daha çok anlamaya fırsat buldum. Eğitim denince her şey duruyor. Öncelikle eğitim, eğitim yuvalarında anlam bulmalı!
Sokak çekimlerine başladık.. Yaklaşık 80’ne yakın çöp toplayan çocukla görüşme fırsatı yakaladım. İşte o zaman karanlık sayfalara nasıl ışık oluruz ya da olurlar dedim. Eğitim dergisi şöyle dursun acı bir tablo vardı önümüzde..Sanırım sekiz yıllık eğitim mecburi denilmişti yasalarda.. Eğer ben yanlış bilmiyorsam)
Bakın çocukların %80’ni hiç okula gitmemiş. Bunların yaklaşık % 20’ si okula başlamış fakat daha sonra yokluktan okulu bırakmak zorunda kalmış. Çocuklardan bir tanesine sordum okusaydın ne olmak isterdin? Doktor dedi, diğeri öğretmen, diğeri asker bir diğeri yine öğretmen ve böyle sıralanıp gidiyor minik dudaklardan çıkan istekler.
Gerçek olan bu çöp toplayan çocukları hiç mi kimse görmüyor? Sen okula gidiyor musun ufaklık diye sormuyor? Demek ki önemsenmiyorlar. Bence bu konuda yetkililer milli eğitim veya valilik kolları sıvamalı ve çöp toplayan çocuk avına çıkmalı.. O zavallı masum minik eller çöp değil defter tutmalı. Yetkili makamlar geçici süre ile bir komisyon oluşturmalı ve görevlendirilen yetkililer çıkıp sokak sokak çöp toplayan çocuk arayarak okula gidip gitmediklerini tespit etmeli.. Toplum olarak sorumluluklarımızı yerine getirebiliyor muyuz?
Bu arada çocuklar öylesine bilinçli ki “ailemiz ceza almasın, yasak biliyoruz ama yokluk abla para pul yok ki okula gidelim” demeyi de ihmal etmiyorlar.
Günde 3 milyon kazanmanın sevinci ve çöpte buldukları pınar süt şişesinin kalanını içmenin mutluluğu ile evine dönen çocuklardan bahsediyorum.
Hepimiz hayat sahnesinde rollerini oynayan oyuncuların ta kendisiyiz.
Burada acı roller üstlenen oyuncularımızı karanlık sayfalardan çıkarmalı ve  aydınlık gelecek için hayata ışık tutan başarılı oyuncular olarak rollerini devam ettirmelerini sağlamalıyız.

KARANLIK SAYFALAR

Ellerim kokuyor, karnımda aç
Hey be! Pınar süt içeriz biz
Nafakamdır çöplükler benim
Karanlık sayfaların, çileli çocuklarıyız biz

Elim kalem tutmaz ki benim
Söyleyin kimiz biz
Hayalim olmaktı eğitimci
Karanlık sayfaların, gelecek nesliyiz biz

Sefalete sor, kurduğum düşleri
Hayal kurmak yasak değil ya,
Çöp arabamın dili olsaydı konuşurdu belki

Karanlık gecenin, umutsuz çocuklarıyız biz

Gözler yorgun, kalp yorgun,
Şeker tadında mutluluktur bizimkisi
Yaşamın sırtında at koşturan
Karanlık sayfaların, isimsiz çocuklarıyız biz

Beyaz yalanlar söyler annem
Yazılmamış defterin beyaz sayfaları gibi
Çöplüktür kaderimiz,
Karanlık sayfaların, AYDINLIK çocuklarıyız biz.

Mezine SIRAKAYA

Bu haber 88 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 02:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: 30 Büyükşehir’e giriş çıkışlar yasaklandı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor… Gece yarısından itibaren 15 gün süreyle  zorunlu Gıda ve Lojistik faaliyetler dışında 30 büyükşehir ve Zonduldak için şahsi araç giriş çıkışı ve 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı geldi. Toplu yerlerde maske zorunla hale getirildi. Erdoğan, “Türkiye bu küresel salgına en hazırlıklı ülkelerden biridir. Oluşturduğumuz Bilim Kurulumuz hastalığın […]
 • 02
  Kıyasen Fatura düzenlemesi karışıklık ve yeni maliyet riski taşıyor
  Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  tarafından elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin yapılan  “Kıyasen Fatura Düzenlemesi”nin reel sektör için riskler taşıdığını söyledi. Konuya dair yazılı bir açıklama yayınlayan Başkan Tuncay Yıldırım açıklamasında şunları söyledi: “Bilindiği üzere Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)  Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının […]
 • 03
  Büyükşehir, kullandığı dezenfektanı kendisi üretti
  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Corona Virüs (COVID-19) salgınına karşı, dezenfekte çalışmalarında kullanılan dezenfektanını kendisi üretti. Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) içme suyu arıtma tesisinde üretilen dezenfektan, insan sağlığına zararlı maddeler içermediğinden, doğal bir dezenfeksiyon yöntemi olarak görülüyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan şehrine başlayarak kısa sürede Dünya’da etkili olan Corona Virüs salgınına karşı ulusal mücadele devam […]
 • 04
  Gülsan Holding 1 Milyon 500 Bin TL ve 11 Bin Paket bağışladı
  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” çağrısıyla başlattığı dayanışma kampanyasına Gülsan Holding’ın 1 milyon 500 Bin TL bağış yaptığını açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Topçuoğlu ayrıca ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Gaziantep Valiliği, Kilis Valiliği ve kendi dağıtım kanallarımız aracılığıyla 11 bin gıda paketi dağıtımına başlandığını ifade etti. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de […]
 • 05
  TİM Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya,” Türkiye’de Gıda Sorunu Yaşanmaz”
  “Bu zorlu süreçte üretim ve tedarik zincirimizin devamlılığı için var gücümüzle çalışıyoruz” Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, 2020 yılının ilk çeyreğinde sektörde Türkiye genelinden 199 ülkeye toplam 1 milyar 810 milyon 518 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade ederek dünyayı etkisi altına alan ve insanlığı tehdit […]

YOL DURUMU