Sisli
 • EURO 6.10
 • DOLAR 5.33

ŞEKER’den uzak durun…

Mezine Sırakaya - 12 Nisan 2018 19:59 A A

Türkiye’de ve dünyada her geçen gün artan diyabet başta olmak üzere kalp, böbrek, obezite, şeker ve birçok hastalığın temel sebebi nedir diye bakıldığında sağlıksız beslenme ilk sırada yer alıyor. Son günlerde çok konuşulan diğer sağlıksız başlıkta NBŞ.

4634 sayılı Şeker Kanunu 3. maddesinde yer alan nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesine ilişkin önergenin kabul edilmesi ile bu hastalıklarda daha çok artış olması kaçınılmaz.

Nişasta bazlı şeker GDO’lu mısırın kimyasal işlemlerden geçirilmesiyle elde edilirken nişasta bazlı şekeri: glikоz şurupları, fruktоz şurupları, glukoz/fruktoz şurupları olarak sınıflandırabiliriz. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi, pancar üretiminin azalmasına dolayısıyla Nişasta bazlı şekere muhtaç hale getirilmesine sebep olacaktır.

4634 sayılı Şeker Kanunu 3. maddesinde yer alan nişasta bazlı şeker kotasının yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürülmesi bu anlamda büyük bir talihsizlik olacaktır.

Yıllardan beri Obezite ve diyabet ile mücadele ediyoruz. Hastane koridorlarında sağlık arayanlar artarken, böbrek nakli bekleyen milyonlarca insan varken, şeker hastalığı yüzünden hayatı kâbusa dönen insanlar göz önündeyken, kalp krizinden hayatını kaybeden gençlerimize gözyaşı dökerken, öte yandan artan binlerce kanser vakası masada dururken, sağlıksız kararlar alınması Türk Milletinin Sağlıksız nesillerle geleceği yok edilmiyor mu? Pancar şekeri yerine Nişasta bazlı şeker tüketimi artarsa önümüzdeki yıllarda milyonlarca çocuk obezite ile mücadele ediyor olacak. Avrupa’da sadece % 2-3 oranında kullanılabilen NBŞ neden Türkiye’de %10? Bu arada kayıt dışı NBŞ kullanımını da unutmamak gerek?

Çocuklarımızın okullarda yediği bisküvi ve içeceklerden tutunda raflarda satılan tatlı ürünler, paketlenmiş gıdalar, pastalar, tatlılar vb. ürün midemizden hiç eksik olmuyor ki hastalıklar bitsin. Ayrıca Türkiye’de ihtiyacı karşılayacak mısır yetişmediği için GDO’lu mısırdan üretilen NBŞ DNA’mızı bir hayli bozuyor. DNA’sı bozulmuş bir millet olmak istemiyoruz. Hayvancılıkta uygulanan özelleştirme Türkiye’yi Avrupa’nın hayvan pazarı haline getirmedi mi?  NBŞ’de artan kota da Türkiye’yi Avrupa’nın NBŞ pazarı haline getirecek, hastalıklar artacak ve ilaç sektörü zenginleşmeye devam edecek. Hasta insanlar ilaç ve medikal sektörünü zengin ederken NBŞ’de yine aynı odakları zenginleştirecek böylece bir taşla iki kuş vurmaya devam edenler cebini dolduracak.

Nişasta bazlı şekerin, meşrubat ve kolalı içecek üretiminde kullanılabildiği gibi, reçel, şekerleme, sakız, pastacılık ürünleri, dondurma, bazı dondurulmuş ürünler, hamur ve süt tatlılar ile unlu mamuller üretiminde kullanıldığını düşünürsek en iyisi bu gıdalardan olabildiğince uzak kalmaktır. Bol bol doğal süt, ayran ve anneannelerimizin yaptığı doğal meyve sularını içmek sağlığımıza çok daha iyi gelecektir.

“ NBŞ’den uzak dur sağlığını koru”

Şeker Pancarı şekeri “İN” – GDO’lu mısırdan üretilen NBŞ “OUT”

 

Bu haber 266 kez okundu.
Mezine Sırakaya - 19:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

VİDEO HABERLER

HABER LİSTESİ

 • 01
  Şampiyon Zeynep Çelik gururlandırdı
  Milli judocu Zeynep Çelik, IBSA Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak Türk Bayrağını göndere çektirdi. Portekiz’in Odivelas kentinde 268 sporcunun katıldığı şampiyonada mücadele eden milli sporcumuz Zeynep Çelik, finalde karşılaştığı Japon Junko Hirose’yi mağlup ederek şampiyon oldu. Milli sporcu Zeynep Çelik’in judoda dünya şampiyonluğunu kazanması Türkiye’yi gururlandırdı.
 • 02
  MHP’li Küççük, “Gaziantep’in sorunları çözüm bekliyor”
  MHP Şehitkamil Belediye Meclis Üyesi A. Adayı Rıdvan Küççük, Gaziantep’in bir yığın sorunu olduğuna dikkat çekerek, sorunları ötelemek yerine çözüm üretmek gerektiğini söyledi. Trafik sorununun arap saçına döndüğünü belirten  Küççük, “Kilit noktalarda ki parkomat sistemini tamamen kaldırıp şerit sayısı arttırılması şart. Trafik çilesi her geçen gün artarken, bu sorunu sadece U dönüşlerini yasaklayarak çözemezsiniz” dedi. […]
 • 03
  Buse Tosun dünya şampiyonu oldu
  Başkent Bükreş’te gerçekleştirilen dünya şampiyonasında 72 kilo finalinde mücadele eden Buse Tosun, Rumen Rakibi Alexandra Nicoleta’yı 10-0 sayı tuşuyla yenerek altın madalyayı kazandı. Milli güreşçimiz Buse Tosun’un dünya şampiyonluğu tüm Türkiye’yi gururlandırdı. 23 Yaş Altı Dünya Güreş Şampiyonası’nda, Türkiye’yi 72 kiloda temsil eden Buse Tosun, İtalyan Enrica Rinaldi’yi 7-0 yenerek çeyrek finale yükseldi. Milli sporcu, […]
 • 04
  Potanın perileri “ATATÜRK KUPASI” için mücadele etti
  Sanko Okulları, “Atatürk Kupası 6’ıncı Liselerarası Genç Kızlar Basketbol Turnuvası” düzenledi. Abdulkadir Konukoğlu Spor Merkezinde düzenlenen turnuvaya, Sanko Ortaokulu Yıldız Kızlar, Sanko Liseleri Kız Takımı, Yeryüzü Koleji, Deva Koleji, Seçkin Koleji, Gülşen Batar Anadolu Lisesi ve Merkez Anadolu Lisesi olmak üzere yedi takım katıldı. Turnuva sonunda Nihal Bartık, Deniz Körcük, Nurdan Ahi, Umut Dalsüren, Ece […]
 • 05
  Oğuzeli Belediyesi Ödüle doymuyor
  OĞUZELİ BELEDİYESİ’NİN ‘EZOGELİN’ GURURU Tarihi Kentler Birliği tarafından düzenlenen Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda dereceye giren kültürel miras proje ödülleri, Antalya Expo Center’da açılan 26. YAPEX Restorasyon Fuarı’nda dağıtıldı. Oğuzeli Belediyesi Ezogelin- Barak Kültür Evi ve Kır Kahvesi Projesi’ ile Yılın Proje Ödülü’ne layık görüldü. Düzenlenen törende, Oğuzeli Belediyesi’nin ödülünü Başkan Mehmet […]

GÜNLÜK BURÇLAR

YOL DURUMU