logo

İnsan Olabilmek!

Mezine Sirakaya

Mezine Sirakaya
info2@narkozhaber.com
İnsan Olabilmek!

İnsan Olabilmek!

2021 Yılının ilk aylarında Coronavirüs ile mücadelemiz devam ederken bir yandan da yaşamak ve hayata tutunmak, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için çalışarak eve ekmek götürmenin derdine düştük.

Evet! Şu aralar çok iyi olduğumuz söylenemez ama en azından “Sağlıklıyız” diyebilmek çok güzel.

Bedenen ve ruhen sağlam bir şekilde yaşayabilmek, topluma ayak uydurabilmek Sağlıklı bir birey olabilmek ile mümkün.

Sağlık sadece hastalanmak veya sakatlanmak değildir. Sağlık aynı zamanda zinde kalabilmek, güçlü olabilmek, bedenimizi ve ruhumuzu kaliteli yaşama hazır bulundurmaktır.

Bazen düşünüyorum sağlık alanında ülkemizde inanılmaz bir yatırım var. Kişi başına düşen doktor ve yatak sayısı birçok Avrupa ülkesinden çok daha yüksek. Ben bu duruma bir yerden seviniyor diğer taraftan da üzülüyorum. Aslında insan olabilmek, insanca yaşayabilmek için insan sağlığının bozulmadan, öncesinde insana yatırım yapmanın çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Yaşadığımız kapitalist sistemde önümüze koyulan veya bireylere dayatılan yaşam biçimi hepimizi hasta etmeye başladı.

Yeni doğan her çocuk tertemiz, iyi bir insan olarak dünyaya gözlerini açar. Sonradan iyi ya da kötü insan olur. Aslında acımasız bir hayat biçimi; ön yargılar ve ona sunulamayan hayat, öteleme, küçük görme, birbirimizi sevmeme, hoşgörüsüzlük ve acımasızlıkla başlayan ve sonrasında biçimlenen ruh durumu… Hayatı paylaşmanın ne kadar güzel olduğu bilincine erişememek bizi kötüleştiriyor.

Sağlık sorunlarıyla dünyaya gelen bir çocuk, dünyaya geldiği andan itibaren acı çekmeye başlar. Çünkü sağlıksızdır. Artık teknoloji o kadar çok ilerledi ki genetik bilimi bazı hastalıkları anne karnında veya henüz sperm hücresinde teşhis edip yok edebiliyor. Bilimde yakalanan bu gelişim ve dönüşüme yatırım daha çok arttırılmalı. Bilim Merkezlerinin sayısı artırılmalı AR-GE çalışmalarına daha çok yatırım yapılmalı.

Sağlıkla geldiğimiz şu yalan dünyada kendimizi hastalıklı bireyler haline dönüştürmemek için çevre ve doğa dostu olmayı, sağlıklı beslenmeyi, spor yapmayı, düzenli kaliteli yaşamayı öğrensek hem ömrümüz uzayacak hem de doğa bize hastalık değil sağlık sunacak. Çünkü doğa biz insanlara gerçekten adil davranırken biz doğaya neler yapmıyoruz şöyle bir düşünün! Denizlerimizi kirletiyoruz, atmosferi deliyoruz, çevreyi kirletip ağaçları kesiyoruz, hayvanları öldürüyoruz, yaban hayatta olması gereken hayvanları kafeslere tıkıp dengeyi bozuyoruz. Kimyasal silahlarla hem insanı hem doğayı yok ediyoruz. İşin özü yakıp, yıkıp, yok ediyoruz.

İşte tamda bu noktada insana yatırım yapmak gerekiyor. Çok hastanemiz var diye övünmek yerine hasta olmamak için çabalamak gayret göstermek asıl amaç olmalı. Devlet ve Millet olarak hastalığa hazırlıklı olmalı, ancak hastalıkları önlemek içinde bilinçlenmeliyiz. Demek istediğim “Hastalık öncesi yatırım”

Doğanın dengesi bozuldukça Allah bilir daha kaç virüs çeşidiyle mücadele edeceğiz.

İnsan olabilmek için insanca yaşayabilmek için hep birlikte mücadele edelim. Çünkü her insan insanca yaşamayı hak ediyor.

Allah bize her şeyi adil ve adaletli sunarken biz insanoğlu adil ve adaletli olmayı beceremiyoruz. “Paylaşmak ekmek ve su gibi zorunlu bir ihtiyaçtır, çocuklarınıza paylaşmayı, sevmeyi, korumayı ve kollamayı öğretin” çünkü bu dünyayı ancak çocuklar kurtaracaktır.

Pandeminin kahramanları sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum.

Ruhen ve bedenen sağlıklı nice güzel günler dilerim. Sağlıcakla kalın!

 

 

Etiketler: » »
617 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?
#

İnsan Olabilmek!” için 1 yorum

 1. Ağzınıza yüreğinize sağlık 👏

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip …

  05 Mayıs 2021 Yazarlar

  Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip çip … Kripto paralar deyince aklıma, kripto insanlar geliyor, gizli iş çevirenler. Her ne kadar iyi niyetli de düşünsek de kripto paralar dünyanın dengesini her yönüyle değiştirecek. Fransızca crypto dan dilimize yerleşmiş kripto ifadesi Türkçe manasıyla gizli demek. Öyle ise, gizli olan şeyin nasıl ticareti olur? Kripto varlıklar diye adlandırdığımız kripto paralar son zamanlarda hem Dünya gündeminde hem de Türkiye gündemini çokça meşgul etmektedir. Gel vatandaş gel, kripto paralar bunlar çip ç...
 • Artık kabuk bağlayan bu yara iyileşecek!

  22 Şubat 2021 Yazarlar

  Artık kabuk bağlayan bu yara iyileşecek! Bu Hafta Diyarbakır Annelerine destek olmak için Diyarbakır HDP İl Binası Önünde evlat nöbeti tutan anneleri ziyaret ettim. Bir çadır kurulmuştu. Çadırın kapısından içeri girdim. Önce ne diyeceğimi bilemedim. Kimi ağlıyor, kimi dua ediyor, kimi evladının fotoğrafını seviyordu. Irak Gara Şehitlerimizin anneleriyle daha dün burada evlat nöbetindeydiler. Nasıl iyi olsunlar ki! Çok üzgünler! Benim de açıkçası içim kan ağlıyordu. Yüreğime söz geçirememiştim. Soluğu evlat nöbeti tutan annelerimizin y...
 • Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

  16 Şubat 2021 Yazarlar

  Narkoz Haber’in Değerli Okuyucuları Merhabalar; 24. UÇAN SÜPÜRGE ULUSLARARASI KADIN FİLMLERİ FESTİVALİ ONUR ÖDÜLLERİ VE BAŞARI ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU! 27 Mayıs – 3 Haziran tarihleri arasında 24. kez gerçekleşecek Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde Onur Ödülleri oyuncu Nur Sürer ve oyuncu-şarkıcı Zuhal Olcay’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri oyuncu-şarkıcı Ayta Sözeri, oyuncu Demet Evgar, müzisyen Ekin Fil ile Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’e, Genç Cadı Ödülü ise oyuncu Ahsen Eroğlu’na verilecek. İlki 1998 yılın...
 • Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahramanlara Bir Sözümüz Var Bizim

  16 Şubat 2021 Yazarlar

  Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahramanlara Bir Sözümüz Var Bizim Bu Vatan Uğruna Şehit Düşenlere Biz Sözümüz Var Bizim "Yıllarca seni bekledim "Bekle demiştin" seni bekledim, böyle mi gelecektin!" 5 yıllık bekleyişin ardından hasretle yankılanan feryadın son durağı:  Al yıldızlı bayrağa sarılmış tabuta sarılmak! 13 Şehidimizin ardından ne söylesek, yanan yüreğimizi nasıl söndürsek... Hain desen yetmez, Katil desen yetmez, Pislik desen yetmez yetmez... Hiçbir kelime bu katliamı anlatmaya yetmez. Bu Vatan Uğruna Şehit Düşen Kahraman...